Türkiye Finans Swift Kodu Nedir?

Türkiye Finans Swift Kodu. Finans kuruluşları ve bankalar, uluslararası bankacılık ve finansal işlemlerinde, bir takım sistemlere dâhil olarak, bu sistemlerin bileşenlerini kullanırlar. Söz konusu sistemlerin asıl amacı ise, hızlı işlemler yapabilmek ve güvenli işlem adımlarını oluşturabilmektir. Bu doğrultuda ise, Swift sistemi gibi gelişmiş bir kodlama ve kimliklendirme uygulaması kullanılmaktadır. Swift kodları, banka özelinde geliştirilen tanımlamalar ve kimlikler içinde yer aldığı için, güvenlik ve benzersizlik anlamında oldukça etkili olmaktadır.

Swift Kodu Nasıl Oluşur?

Türkiye Finans Swift Kodu
Türkiye Finans Swift Kodu

Standart biçimde ve kolay şekilde oluşan Swift kodları, bu açıdan oldukça net bir biçimde ortaya konmaktadır. Oluşum sürecinde, banka kısaltmalarının ilk 4 haneyi oluşturduğu, sonraki 2 hanenin de bağlı olunan ülke kodunu temsil ettiği bilinen banka Swift kodlarının son 2 hanesi de, bankanın ilgili şube kısaltmasını teşkil etmektedir.

Bu şekilde ortaya konan 8 haneli Swift kodu, pek çok ülkede de aynı şekilde uygulansa da, kimi ülkelerde söz konusu Swift kodlarının 11 hanelerde işlem gördüğü de bilinmektedir. Karşılıklı para transfer işlemlerinde, banka adından önce bu kodların geldiği finans dünyası, kendinden emin şekilde gelişim göstermeye devam etmektedir.

Türkiye Finans Swift Kodu Nedir?

Türkiye Finans Katılım Bankası, para transferleri konusunda uluslararası çapta güvenilir bir kuruluş olduğu için, sıklıkla yardımına başvurulan bir bankadır. Bankanın Swift kodu ise, AFKBTRIS şeklindedir.

24.11.2021 08:30