TEB EFT Ücretleri

TEB EFT Ücretleri. Para transferi işlemi, bankacılık alanında önemli bir işlemdir. Para transferi işleminizi bankanın çeşitli kanallarını kullanarak yapabilirsiniz.

Bankanın para transferi işleminiz için kullanabileceğiniz kanalları şunlardır;

  • Bankanın şubeleri
  • Banka ATM’leri
  • Bankanın internet şubesi
  • Telefon bankacılığı
  • Mobil uygulama desteği

İstediğiniz banka kanalını kullanarak para transfer işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Para transferi adına iki yöntem bulunmaktadır. Birinci yöntem Elektronik Fon Transferi yani çok daha fazla bilinen ve kullanılan ismi ile EFT yöntemidir. İkinci yöntem ise havale işlemidir. EFT ile havale çok karıştırılan iki bankacılık işlemidir. EFT işlemi ile havale işlemi arasındaki farklardan bahsedecek olursak; EFT işlemi farklı bankalar arasında paranızı transfer etmenizi sağlar. Havale işlemi ise aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferi işleminizi gerçekleştirmenizi sağlar. EFT işlemi için bankalar tarafından belirlenen bir EFT saat aralığı bulunmaktadır. EFT saat aralıklarını bankalar belirlemektedir. Ayrıca EFT işlemi için bir miktar EFT masraf ücreti ödemeniz gerekir. Havale işlemi için ise genel olarak bankalar herhangi bir masraf ücreti talep etmez.

EFT işlemi için gereken masraf ücretleri bankalar tarafından belirlenmektedir. Yani sabit bir EFT ücreti yoktur. EFT ücretini her banka kendisi belirler. Örneğin TEB EFT ücretleri, TEB tarafından belirlenir.

TEB EFT Ücretleri Ne Kadardır?

Teb EFT Ücretleri
Teb EFT Ücretleri

TEB EFT ücretleri, diğer bankalarda da olduğu gibi EFT işleminizi yaptığınız kanala göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki, farklı kanallara göre belirlenmiş olan EFT ücretleri TEB tarafından belirlenmiştir.

Farklı banka kanallarına göre TEB EFT ücretleri şöyledir;

  • Eğer EFT işleminizi şubeden yaparsanız, minimum 30 TL olmak üzere % 0.3 gibi bir oran vardır. TEB EFT ücretleri için ödemeniz gereken miktar en fazla 300 TL olabilir. Fakat TEB’de hesabınız yoksa ve nakit EFT yapmak isterseniz minimum 50 TL ve maksimum 350 TL EFT ücreti alınır. Nakit TEB EFT ücretleri oranı % 0.5’tir.
  • Eğer EFT işleminizi bankanın internet şubesini kullanarak yaparsanız 3 TL gibi bir EFT ücreti ödemeniz gerekecektir. Fakat 16.00’dan sonra yapacağınız EFT işlemleri geç EFT olarak adlandırılır ve 5 TL gibi bir EFT ücreti vardır.
  • Eğer bankanın mobil şubesini kullanarak EFT yapmak isterseniz, TEB mobil şube aracılığı ile EFT yapan müşterilerinden 2 TL gibi EFT ücreti talep eder. Geç EFT için mobil şubeden ayrı bir ücret ödemeniz gerekmez.
  • TEB telefon bankacılığı hizmetini kullanarak yapacağınız EFT işlemleri için ödemeniz gereken TEB EFT ücretleri 10 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca telefon bankacılığı ile yapacağınız EFT işlemleri için geç EFT ücreti bulunmamaktadır.

Verdiğimiz bilgilere bakılarak anlıyoruz ki, en masrafsız EFT işlemi bankanın mobil şubesi kullanılarak yapılabilir. En masraflı EFT işlemi ise bankanın şubesini ziyaret ederek yapacağınız EFT işlemi olacaktır. Bizim size tavsiyemiz bankanın mobil uygulamasını kullanarak EFT işleminizi yapmanız olacaktır. Daha az masraflı bir şekilde EFT işleminizi, mobil şube yardımı ile yapabilirsiniz.

22.07.2021 09:30