TEB EFT Saatleri

Türk Ekonomi Bankası 1927 yılında Kocaeli Halk Bankası T.A.Ş. ismiyle kurulmuştur. 1982 yılına kadar yerel bir banka olarak faaliyet gösteren Türk Ekonomi Bankası, Çolakoğlu grubu tarafından satın alınarak yurt genelinde faaliyet göstermeye devam etmiştir.

Türkiye’de çok uzun süredir finansal hizmet ve finansal ürün sağlayan TEB, bireysel ve kurumsal müşterilerine krediler, kredi kartları, mevduat ve yatırım, sigorta ve emeklilik gibi hizmetler sunar. TEB’in müşterilerine hizmetlerinden biri de TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemidir.

EFT Nedir ve Nasıl Yapılır?

Türk bankacılığı sektöründe en çok gerçekleştirilen işlemler para transferidir. Para transferini Elektronik Fon Transferi işlemi ve havale işlemi ile gerçekleştirebiliriz.

TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen Elektronik Fon Transferi işlemi, banka hesabına sahip bir kişi tarafından, başka bir banka hesabına sahip bir kişiye Türk Lirası cinsinden yapılan para transferi işlemidir.

TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT, internet bağlantısına sahip her yerden yapabileceğiniz kolay bir işlemdir. İnternetten, çalıştığınız bankanın internet bankacılığı aracılılığıyla TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığı aracılığıyla gerçekleştirdiğiniz EFT işlemini kaydederek ya da bankanıza düzenli EFT talimatı vererek bir sonraki işleminizin daha kısa sürede gerçekleşmesini kolaylaştırabilirsiniz. TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işleminizi internet bankacılığı, mobil bankacılık, telefon bankacılığı, banka şubeleri ya da bankaya ait ATM gibi seçeneklerden birini değerlendirerek yapabilirsiniz.

TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemini yapabilmeniz için ilk olarak gönderici, göndericinin bankası, alıcı ve alıcının bankası bilgilerine sahip olmanız gerekmektedir. Bu bilgileri sisteme doğru bir şekilde aktardıktan sonra EFT işleminiz başlamış olacaktır. Bundan sonraki kısım onay aşamasıdır. Bu aşamada banka hesabınızdaki tutarın, para transferi yapmak istediğiniz miktar ve TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT hizmet bedelini karşılayıp karşılamadığının kontrolünü sağlar. Merkez Bankası’nın kullandığı EFT-EMKT sistemi EFT işleminin gerçekleşmesi için onay verdiğinde, karşı bankaya para transferi sağlanmış olur. EFT işleminde hesabınızda yeterli miktarda para yoksa, sistem işleminizi gerçekleştirmez ve sizi kuyruk adı verilen ödeme sırasına dahil eder. Bu durumda EFT işleminiz uzun bir sürede gerçekleşmiş olur.

Havale Nedir ve Nasıl Yapılır?

TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT ve havale çok karıştırılan işlemlerden birisidir. EFT, Türk Lirası cinsinden başka bir bankaya para akışının sağlanması, havale ise para birimi fark etmeksizin, istediğiniz herhangi bir para cinsinden, aynı bankanın başka bir şubesine para akışının sağlanması işlemidir.

Havale işleminizi bankanızın, internet bankacılığı, mobil bankacılık, telefon bankacılığı, banka şubelerinden ve banka ATM gibi hizmetlerinden birini seçerek, gerçekleştirebilirsiniz.

Havale işleminiz için bankanızın herhangi şubesine gitmenize gerek yoktur, bu işleminizi internet bankacılığı ile internetin olduğu her yerden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Havale işleminizi gerçekleştirebilmeniz için, para transferi yapacağınız kişinin IBAN numarasını ya da müşteri numarasını bilmeniz gerekmektedir. İşleminizi IBAN numarası ile yapmak isterseniz, 32 haneden oluşan IBAN numarasını, alıcının adı soyadı bilgilerini ve para transferi yapacağınız miktarı sisteme doğru bir şekilde aktardıktan sonra işleminiz gerçekleşecektir. Eğer hesap numarası ile havale işlemini gerçekleştirmek isterseniz, bankanın şube numarası, hesap numarası, alıcının adı soyadı ve göndereceğiniz tutarı yine sisteme doğru, eksiksiz bir şekilde aktararak, paranızın anında karşı tarafta olmasını sağlayabilirsiniz.

TEB EFT Saatleri Nelerdir?

EFT sistemi ilk olarak Merkez Bankası tarafından 1992 yılında Türk bankacılığına sunulmuştur. EFT sistemi Merkez Bankası tarafından işletilir ve onunla ilgili kanunlar, Bakanlar Kanunu ile düzenlenir. TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT sistemi Merkez Bankası tarafından işletildiği için her türlü sorumluluk ona aittir.

Her bankanın EFT işlemi için ayırmış olduğu zaman birbirinden farklıdır. TEB EFT saatleri hafta içi her gün 09.00 – 17.15 arasındadır. EFT işleminde zamanlama sınırlaması vardır, çünkü işlemde aracı bankaların onay aşaması olduğu için, tüm aracı bankaların mesai saatleri içerisinde işlemin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Eğer EFT işleminizi TEB EFT saatleri dışında gerçekleştirirseniz, banka ertesi günün mesai saatleri içerisinde işleminizi sağlar. Bazı bankalar da EFT işleminizi mesai saatleri dışında yaptığınızda, geç EFT ücreti almaktadır.

TEB EFT Ücretleri Ne Kadardır?

TEB EFT ücretleri,

  • TEB EFT içerisinde yapılabilen EFT işleminizi, CEPTETEB Mobil Şubeden sağladığınızda 3 TL gibi bir hizmet ücreti vardır.
  • EFT işleminizi, CEPTETEB Mobil Şubeden mesai saatleri dışında gerçekleştirirseniz Geç EFT hizmet bedeli olan 5 TL gibi bir ücreti ödemeniz gerekmektedir.
  • EFT işleminizi hesaptan EFT olarak gerçekleştirirseniz en az tutar 40 TL ve en fazla tutar 350 TL’dir.
  • EFT işleminizi, isme EFT şeklinde gerçekleştirirseniz en az 40 TL ve en yüksek 300 TL hizmet bedeli ödemeniz gerekir.
  • EFT işlemini, kasadan EFT şeklinde gerçekleştirirseniz, kasadan EFT komisyonu en az 50 TL ve en fazla 500 TL şeklinde ödenmesi gereken hizmet bedeli vardır.
  • EFT- haciz olarak EFT tutarı 200 TL gibi bir ücreti vardır.
  • TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işleminizi, CEPTETEB İnternet Şubesi EFT Komisyonu şeklinde gerçekleştirirseniz 3,3 TL gibi bir ücret ödersiniz.
  • EFT işleminizi, CEPTETEB İnternet Şubesi Geç EFT Komisyonu olarak gerçekleştirirseniz, geç EFT komisyonu ücreti 5,5 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekir.
  • TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işleminizi, internet bankacılığı ve mobil bankacılık şeklinde gerçekleştirirseniz, 2 TL gibi bir hizmet bedeli ödemeniz gerekir.
  • TEB EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işleminizi, telefon bankacılığı şeklinde gerçekleştirirseniz 10 TL gibi bir hizmet bedeli bulunmaktadır.

22.07.2021 08:30