Ölen Kişinin Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Ölen Kişinin Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir? Kredi kartları günümüzde normal kullanım süreleri için de pek çok insana oldukça fazla faydalar sağlayabilmekte ve bireylere sunmuş olduğu farklı avantajlar nedeni ile de oldukça uzun süreli olarak kullanılabilmektedir. Ancak artık kredi kartı kullanımından bıkan ya da kredi kartı kullanımının kendisin için risk teşkil ettiğini düşünen kimseler diledikleri anda bankaların çağrı merkezlerini arayarak müşteri temsilcileri ile görüşme yapıp kartlarının iptal edilmesini talep edebilmektedirler. Bireylerin kendi adlarına çıkarmış oldukları kredi kartlarını iptal ettirmek için yalnızca telefon ile bilgi vermeleri yeterlidir.

Peki, Kredi Kartı Sahibi Yaşamını Kaybettiyse Nasıl Bir Yol İzlemek Gerekir?

Şayet kredi kartı sahibi yaşamını kaybettiyse onun kredi kartını iptal ettirmek için de aynı yolları izlemek gerekmektedir. İlk olarak bir yakınınızın yaşamını kaybetmesi durumunda yapmanız gereken şey merhumun gerekli tüm yasal evraklarını toplamaya dikkat etmektir. Ölen yakınınızın kredi kartını iptal ettirebilmek için ölüm belgesi ile beraber söz konusu kartın ait olduğu bankanın herhangi bir şubesine giderek iptal talebinizi iletebilirsiniz.

Diğer bir alternatif ise vefat etmiş olan kimsenin gerekli tüm yasal bilgilerine vakıfsanız (TC kimlik no, anne kızlık soyadı gibi) söz konusu bankanın kredi kartı çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcileri ile görüşme yaparak da kartın iptal edilmesini sağlayabilirsiniz.

Ölen Kişinin Kredi Kartı
Ölen Kişinin Kredi Kartı

Ölen Kişinin Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Vefat etmiş olan kimsenin herhangi bir borcunun bulunması halinde ise bankayı arayarak durumu müşteri temsilcisine aktardıktan sonra söz konusu olan yakınınızın bir yaşam sigortası yaptırıp yaptırmadığını kontrol etmeniz sizler için oldukça faydalıdır. Şayet vefat eden kimse ölmeden ince hayat sigortası yaptırmış ise kredi kartlarından kaynaklanan hiçbir borç sebebi ile mirasçıları yükümlü tutulamamaktadır.

Ancak ölen kimsenin hayat sigortası yok ancak kredi kartı borcu bulunuyorsa söz konusu borç rakamı ölmüş olan kimsenin yasal takipçilerinden tahsil edilmektedir. Yalnızca mirası reddetmeniz halinde bankanın hiçbir şekilde borcu sizlerden tahsil etmeye yetkisi kalmaz. Bu ve benzeri durumlarda varsa banka tarafından kefiller araştırılmaya başlanmaktadır. Bu sebeple bir yakınınızı kaybetmeniz halinde mutlaka onun ile ilgili tüm yasal belgeleri toplamanız gerekmektedir.

04.12.2021 08:30