Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur? Herhangi bir bankadan kredi kartı için talepte bulunmak ve bankaların kredi kartını kullanmak herkesin ortak hakkıdır. Kredi kartının talebi için kişilerin tabii ki kredi notunun yüksek olması gerekir. Bunun için ise kişilerin, daha önce kullandığı kredi kartları varsa veya herhangi bir bankadan önceki dönemler için aldığı kredi borçlarının tamamının düzenli bir şekilde ödenmesi gerekmektedir. Aksi durumda kredi notu düşerek, kişilerin daha sonra yararlanmak isteyecekleri kredi kartı ve kredi gibi imkanların zorlaşacağı bilinmelidir. Kişiler kredi borçlarını veya kredi kartına olan borçlarını düzenli şekilde ödemezler ise, kredi notunun düşeceği gibi kara listeye girebilme ihtimali ve kara listenin akabinde hukuksal süreçlerin başlaması gibi ihtimaller de göz önünde bulunulmalıdır.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur? Kredi kartı çıkarttırmış ve uzun yıllar kartı kullanmış kişinin dönemsel borcu eğer yüksek ise, kredi notunun düşmemesi ihtimali ve hukuksal süreçlerin başlamaması ihtimalini göz önünde bulundurarak ödeme yapılması en doğru adım olacaktır. Lakin kredi kartına borcu olan kişi vefat eder ise bu durumda ne yapmak gerekir sorusuna gelecek olur isek, kredi kullanan ve kredi borcu olan bir kişi vefat ettiğin de, kredinin durumuna göre sigorta devreye girebilir ve kredinin borçlarını üstlenebilirdi. Yapılan ipotek karşılığında borç silinebilir veya reddi miras ile borç ortadan kalkabilirdi. Ancak kredi kartında durum bu şekilde işlemez. Kredi kartının borcu ne olursa olsun ödenmesi zorunludur.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur
Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur

Çünkü kredi kartında herhangi bir sigorta işlemi mevcut değildir ve sizin yerinize borcu ödemez. Kredi kartının bağlı olduğu banka, kişinin mirasına ortak olarak borcu miras üzerinden talep eder ve borç miktarını kullanarak borcu kapatır. Borçlu kişinin mirasçılarının reddi miras davası ile borçtan da kurtulabileceği unutulmamalıdır. Yani, mirasçılar reddi miras ile bankaya olan borcu üzerilerine almayabilir ve mirastan vazgeçebilirler. Reddi miras işlemi için kişiler kesinlikle bir avukat ile görüşmeli ve işlemlerini avukat eşliğinde yapmalıdır. Mirasçıların üzerine kalacak banka borcu çok ise,  reddi miras yolu önerilir ve en sağlıklı yol olarak adlandırılır.

19.08.2021 08:30