Odea Bank Swift Kodu Nedir?

Odea Bank Swift Kodu. Bankaların uluslararası işlemlerde bir kimlik bulması, bu kimlikler aracılığı ile işlemlerine başlaması, karşı tarafından söz konusu kimlikler aracılığı ile tanınması ve bilinmesi gibi çeşitli durumlar, bazı güvenlik sistemlerinin süzgecinden geçerek son aşamalara getirilmiştir.

Yıllardır kullanılan bir takım sistemlerin bu aşamada zorunlu tutularak bilhassa uluslararası para ve fon aktarımlarında bu sistem öğelerinin kullanılmaları sağlanmıştır. Söz konusu sistem, Swift olarak bilinmektedir. Swift sistemi, genel anlamı ile güvenli ve hızlı bankacılık işlemlerinin yapılabilmesinin sağlandığı bir kodlar bütünü olarak açıklanabilmektedir.

Swift Nasıl Oluşur?

odeabank swift kodu
odeabank swift kodu

Dünya genelinde kullanılan, en az 8 ve en çok 11 basamaklı olabilen Swift kodları, ülkemizde ve çoğu Avrupa ülkesinde 8 basamaklı hali ile kullanılmaktadır. Bu kod, öncelikle bankanın kendi kısaltılmış kodunu giriş hanelerine yansıtmaktadır. İlk 4 hanenin bu şekilde oluştuğu kod bütününde, ardından gelen iki basamak ise ülke kısaltılması olan kodu içermektedir. Bu kod, ülkemizde TR şeklinde geçmektedir. En sonra yer alan iki basamaklı kod ise, bankanın ilgili şubesine referans olan kısaltmayı oluşturmaktadır. Bu şekilde Swift kodları, her bankaya özel şekilde tanımlanmakta ve bu şekilde kullanılmaktadır.

ODEA Bank Swift Kodu Nedir?

ODEA Bank, uluslararası para transferi ve fon yönetimleri işlemlerinde, sıklıkla tercih edilen bankalardan biridir. ODEA Bank kuruluşuna ait olan şu Swift kodu ise, ODEATRIS şeklinde kullanılmaktadır.

02.12.2021 08:30