Mtv Hangi Kartlara Taksit Yapıyor?

Mtv Hangi Kartlara Taksit Yapıyor? Kısaltması MTV olan Motorlu Taşıtlar Vergisi araç sahiplerinin her yıl düzenli olarak devlete ödemeleri gereken bir vergi türüdür. Söz konusu vergiye sadece araçlar değil motorlu deniz taşıtları, helikopter ve uçaklar da tabiidir.

MTV Ödeme Tarihleri Nelerdir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi her yıl iki eşit taksitle ödenmektedir. Söz konusu verginin ilk taksiti Ocak ayında 2. Taksiti ise Temmuz ayında yatırılmaktadır. İlk altı ay içerisinde kayıtları silinen araç sahipleri ikinci 6 ayın vergisini ödemekle yükümlü değildir. Kaydı ikinci 6 ayda silinen araç sahipleri ise takip eden bir sonraki yıldan itibaren MTV ödememektedir.

MTV Ödemesinin Gecikmesi ve Yapılmaması Durumunda Ne Olur?

Mtv Hangi Kartlara Taksit Yapıyor
Mtv Hangi Kartlara Taksit Yapıyor

Her yıl eşit iki taksit ile ödenmesi gereken MTV söz konusu taksit ayının en son gününe kadar ödenebilmektedir. Ödeme tarihinde yapılmayan MTV ödemeleri için ise gecikme faizi işlenmektedir. Ancak, söz konusu MTV ödemesinin hiç yapılmaması halinde devreye Maliye Bakanlığı girmektedir. E-haciz işlemi başladığında ilk olarak araç sahibine mektup yolu ile uyarı gönderilmekte söz konusu uyarının araç sahibi tarafından dikkate alınmaması durumunda banka hesaplarına haciz konulmaktadır.

Ancak araç sahiplerinin söz konusu MTV ödemelerini sıkılmadan halledebilmeleri için devlet kredi kartı ile ödeme yapabilme kolaylığı sağlamıştır. Bankaların da müşterilerine ekstra taksit imkânı sunması ile birçok vatandaş MTV ödemelerini dara düşmeden yapabilmektedir.

MTV Hangi Kartlara Taksit Yapıyor?

MTV ödemesini hemen hemen her bankanın kredi kartı ile yaparak sunmuş olduğu taksit imkânından faydalanabilirsiniz.

Halkbank Paraf Kredi Kartı ile yapacağınız MTV ödemelerinizde 500.-TL ye kadar olan taksit tutarınızı 3 taksite, 500.-TL ve üzerinde olan taksit tutarınızı ise 5 taksite böldürebilirsiniz.

Ziraat bankası Maximum Kredi Kartı ile 75.-TL üzerinde olmak koşulu ile yapacağınız 250.-TL.’ye kadar olan MTV ödemelerinizi 3, 250.-TL ve üzerinde olan MTV ödemelerinizi ise 5 taksit ile ödeme rahatlığından yararlanabilirsiniz.

Finansbank 50.000.-TL’ye kadar olan MTV ödemelerinizi 3’e bölerken, YKB’de 100.-TL ve üzerinde olan MTV ödemelerinizi 3’e bölüyor. 3 taksit imkânından yararlanabileceğiniz diğer kredi kartları ise İş Bankası Maximum Kart, Garanti Bankası Bonus Kart ve Akbank Axess Karttır.

29.10.2021 08:30