Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama. Kullanmış oldukları banka kredilerini ödeyemediklerinden kaynaklanan hukuksal takip sonucu düşülen Kara Liste’ye giren kişiler, daha sonra yararlanmak isteyecekleri banka kredileri, kredi kartları talebi vb. banka işlemleri için isimlerinin bulunduğu Kara Listeden çıkmak zorundadırlar. Kara Listeden çıkmak için tabii ki kişilerin var olan güncel borçlarını düzenli olarak ödemeye devam etmesi ve geçmiş dönem borçlarını temizlemesi gerekmektedir. Eğer kişilerin geçmiş dönemsel borçlarını kapatmaya yetkileri yok ise, bankalar ile yapacakları görüşmeler ile borç yapılandırması gibi konularda uzlaşabilir ve ödemelerini bir ihtiyaç kredisi ile rahatlatabilirler.

Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Gerekli

Merkez Bankası Kara Liste
Merkez Bankası Kara Liste

Kişilerin isimlerinin bulunduğu Merkez Bankası Kredi Kayıt Bürosunun verilerine dayanarak yapılan Kara Liste bünyesince, kişilerin Kara Liste’den çıkmaları için geçmiş tüm kurumsal ve kuruluş borçlarının ödenmiş olması gerekmektedir. Kişilerin bu borçları ödemeleri için bankalarla iletişime geçerek borçlarında kolaylık sağlamalarını talep etmesi de olanakları arasındadır.

Kişiler ödemediği her borç için aylık faiz uygulamasına tabii tutulacak ve kredi notu 0’a doğru yaklaşacaktır. Kredi notunun düşük olması kişilerin kredi veya kredi kartı ihtiyaçlarında bankaların kredi hizmetinin sunulmamasına neden olmaktadır. Yani kredi notu düşük olan kişiler kredi kullanmak isteyecekleri zaman bankalar tarafından red cevabı ile karşılaşabileceklerdir. Kredi notu düşük olan bireylere banka kredisi veren bankalarda bulunmaktadır. Ancak bu bankalar krediyi verirken, kefil veya ipotek yoluna başvurmaktadırlar. Kefil ve ipotekte dahil olmak üzere kredi için başvuran ve Kara Liste’de bulunan bireyler her zaman kredi için olumlu cevap alamayabilirler.

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama

Kişiler, Merkez Bankasının verilerinden faydalanarak Kara Liste’de olup olmadığını öğrenebilir ve kredi için gerekli olan Kredi notunu sorgulayabilirler. Ayrıca, borcunuz için banka tarafından ilgili borç Avukat aracılığı ile sizlere iletişmiş ise, Kara Liste’ye girilmiş demektir. Avukat borç için ilgili kişiye dava açtığı anda, borçlu kişi Kara Listede yer alır. Burada önemli olan şey, borcun en kısa sürede ödenip kara listeden çıkmaktır. Eğer borç ödenmez ise, borca bağlı olarak hukuksal işlemler başlatılır ve akabinde icra yoluna da başvurulabilir.

21.07.2021 10:13