Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Maaşımın kaç katı kredi alabilirim? Kredi başvurularınızda geçmiş dönem ödeme düzeniniz kredinizin onay aşamasında en etkili kriterlerden biri.Ancak bankalar geçmiş borçlarınızı düzenli ödemiş olsanız bile size istediğiniz krediyi vermeyebilirler.

Maaşımın kaç katı kredi alabilirim?

Kredi kullandırma aşamasında bankaların dikkate aldıkları geçmiş dönem ödemeleri ,mevcut borçluluk durumu ve risk durumunu ve kredi notu gibi kriterlerin yanında ayrıca gelirinizin aldığınız krediyi ödemeye yetip yetmeyeceğine de bakılmaktadır.Aldığınız maaş başvurduğunuz kredi miktarını ödemeye yetmiyorsa kredinize onay verilmeyecektir.

Bankalar Gelire Göre Kredi Miktarını Nasıl Belirliyor?

Bankalar kredi taksitlerinizin maaşınızın %40 ile %60 arasında olup olmadığına bakarak kullandırılacak kredi miktarına karar verirler.Kredi taksitlerinizin aylık ödemesi  gelirinizin %60’ının üzerindeyse kredinize ödeme güçlüğü yaşayacağınız düşünülür ve kredinize onay çıkma olasılığı düşer.Bankaya kredi başvurunuzu yaparken aylık gelirinizin %60’ının altında aylık ödeme planlayacak şekilde başvurunuzu yaptığınızda onaya engel farklı bir durum söz konusu değilse krediniz onayı çıkacaktır.

Bankalar Sadece Maaşıma Bakarak mı Ödeme İmkanımı Değerlendiriyorlar?

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim
Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim

Bankalar ödeme imkanınızı belgelenebilir tüm gelir kalemlerinizi hesaplayarak değerlendirmeye alırlar.Eğer gelir belgesi olarak beyan edeceğiniz tek evrak maaş bordronuz ise maaşınıza göre krediniz belirlenir. Eğer maaş bodronuzun yanında sunabileceğiniz taşınmaz mal geliri , faiz geliri , ek iş geliri vb gelir kaynaklarınız varsa başvurunuz sırasında sorulan aylık geliriniz sorusuna gelirlerinizi toplamını ele alarak cevap vermeniz ve bu gelirlerin hepsini belgeleri ile beraber bankaya sunmanız gerekir.Bu aşamada toplam gelirin %60’ına varacak şekilde aylık taksit planı oluşturularak alacağınız toplam kredi miktarını arttırabilirsiniz.

Alabileceğim Kredi Miktarını Bankaya Başvurmadan Öğrenebilir miyim?

Sadece alabileceğiniz kredi miktarınızı öğrenmek istiyorsanız kabataslak bir hesapla alabileceğiniz maksimum kredi miktarınızı aylık gelirinize göre hesaplayabilirsiniz.Tüketici kredileri için bankalar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme kurulunun kararı ile maksimum 36 ay vade sunmaktadır.Aylık gelirinizin maksimum %60’ı kadar aylık kredi taksidiniz olabileceğine göre 1.500 TL net gelirinizin olduğunu düşünürsek,

  • Gelirinizin %60ıi x36 sizin maksimum alabileceğiniz kredi miktarıdır diyebiliriz.

Bu hesaba göre maaşınızın %60 900 TL’dir.900 TLx36=32.400 TL bankalarda herhangi bir risk durumunuz yoksa onaylanacak maksimum tüketici kredisi miktarı olacaktır.

Eğer alacağınız kredi taşıt kredisi olacaksa maksiumum vade 48 ay ile sınırlandırılmıştır.Bu doğrultuda maaşınızın yarısı *48 alabileceğiniz maksimum taşıt kredisi miktarını oluşturur.

Bu hesaplama en başında belirttiğimiz gibi kabataslak bir hesap olduğundan en doğru bilgiyi başvuru yapacağınız bankadan öğrenebileceğinizi yeniden belirtmek isteriz.

16.12.2021 08:30