Kredi Yasal Takip Nedir ve Ne Zaman Başlar?

Yaşanan maddi sıkıntılardan dolayı, banklardan kullanılan kredi taksitlerini ödemede sorun yaşanabiliyor ve birkaç taksit ödenmeme durumu ile karşılaşabiliyoruz. Yaşanan bu maddi kriz sonrası kredi borcunu ödeyememe sorunu karşısında bankalar alacaklarını tahsil etmek için yasal yollara başvurabiliyorlar. Bankaların başlattığı kredi yasal takip nedir ve ne zaman başlar?

Bankaların kredi kartı, kredi veya kredili mevduat hesabı ürünlerine ait borçların ödenmemesi üzerine, bu borçların tahsili için başlatmış oldukları yola Kredi Yasal Takip denir. Ödenmeyen bir taksit sonrası bankalar size ulaşıp ödenmeyen kredi borcunun ödenmesi için sizi uyarırlar. Ödenmeyen ilk taksitten sonra hakkınızda bir kredi yasal takip uygulaması yapılmıyor. Banka sizden en kısa sürede borcunuzu ödemenizi bekliyor. Ama bu ödeme süresi ikinci taksitte de yaşandığında kredi yasal takip sinyalleri verilmeye başlanır. Bankalar sizi tekrar arayıp iki taksit ödemenin yapılmadığını iletiyor.

Tabi bu uyarıda yasal takibin başlayacağını, borcunuzu tekrar yapılandırma gibi uyarılarda bulunuyor. Eğer ki borcunuzu ödeyemeyecek durumdaysanız banka ile borcunuza yapılandırma ve yeniden hesaplanma anlaşmasına gidebilir ve ilk taksit ödeme süresine kadar zaman kazanmış olursunuz. Zira yasal takibe düşmüş bir kredi borçlusu sadece bu kredi ile değil, hayatının geri kalanındaki tüm kredi işlemlerinde sorun yaşayabiliyor Üçüncü ödenmeyen taksitten ( 90 gün sonra ) sonra banka kredi dosyanız banka avukatlarına gönderilmektedir.

Kredi Yasal Takip Nedir ve Ne Zaman Başlar
Kredi Yasal Takip Nedir ve Ne Zaman Başlar

Kredi Yasal Takip Nedir ve Ne Zaman Başlar?

Bir zaman kazanma şansınızda bu aşamada vardır. Avukatlardan borcun ödenmesi için süre isteyebilir veya gecikme faizin düşürülmesi talebinde bulunabilirsiniz. Her iki taraf bir anlaşmaya varamadıysa o zaman avukatlar kredi borcunun tahsili için bulundukları il veya ilçenin icra dairelerine borcun tahsili için başvururlar. İcra daireleri size borcun 7 gün içerisinde ödenmesi gerektiği yoksa icra takibi başlatacağına dair bir ihtarname gönderir.

Bu 7 günlük zaman zarfında olumlu bir gelişme yaşanmazsa icra daireleri borçlunun üzerine kayıtlı mallarına haciz işlemi başlatır ve mallar satılmak suretiyle banka alacağını tahsil eder. Kredi yasal takip nedir ve ne zaman başlar? Konusuyla ilgili olarak son bir soru daha. Diyelim ki borçlunun üzerinde hiç mal yok o zaman ne olacak? Yasal takip sürecinde borcunuzu ödeyeceğinize dair bir taahhütte bulunur ve borcu ödemezseniz hakkınızda hapis kararı çıkabilir.

Kredi yasal takip nedir ve ne zaman başlar? Yazısına son bir bilgi ile bitirelim. Kredi yasal takibine uğramış borçlu, kara listeye alınır ve 5 yıl boyunca bankalardan tüketici kredisi ve kredi kartı alamaz.

16.07.2021 05:04