Kredi Notu Öğrenme

Kredi kayıt Bürosu tarafından her birey ve ticari kurumlara kredi notları verilmektedir. Birey veya ticari işletmelerin, geçmiş finansman hareketlerinin olumlu- olumsuz performanslarına göre belirlenen kredi notları bankaların kredi taleplerine cevap verirken dikkate aldıkları en önemli etkendir. Kredi notlarını her birey veya ticari işletmeler kredi notlarını değişik yollarla öğrenebilirler. Bu yazımızda kredi notunu öğrenme yollarından bahsedeceğiz.

Kredi notunu öğrenmenin ilk yolu Kredi Kayıt Bürosudur. Kredi kayıt bürosunun kkb.com adresinden kredi notunu ücret mukabilinde öğrenebiliriz. Kredi notunu öğrenmenin diğer yolu ise bankalardır. Birinci yol banka şubeleridir. Bankalara verilecek bir dilekçe ile kredi notunu öğrenebiliriz. Yine bankaların internet ve mobil bankacılık sistemlerinden de kredi notumuzu öğrenebiliriz. Bankaların şube, internet ve mobil bankacılık şubelerinden kredi notu öğrenmek ücrete tabidir.

Kredi Notu Öğrenme
Kredi Notu Öğrenme

Diğer ve en çok kullanılan yöntem ise Findeks’tir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks, kişi veya kurumların bankacılık işlemlerini kayıt altına almıştır. Findeks.com adresinden ücretsiz bir şekilde üye olunduktan sonra kredi notunu öğren seçeneğinden T.C kimlik numarasını girmek şartıyla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks sayesinde bir başkasının da kredi notunu öğrenebilirsiniz. Bunun için de karşı tarafın T.C numarasını veya vergi numarasını, banka ismini ve telefon numarasını girmeniz gerekmektedir. Findeks karşı tarafla ile irtibata geçecek ve karşı tarafın onay vermesi ile kredi notuna ulaşılmış olmaktadır.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunu öğrenme de diğer bir yöntem ise cep telefon operatörleridir. Avea, Türkcell ve Vodafone kısa mesaj servisleri sayesinde Findeks kredi notlarını öğrenebiliriz. Cep telefon operatörleri bu hizmet bedeli İçin müşterilerinden 9 TL ücret aldığını da unutmayalım. Kredi kayıt bürosu ilk kurulduğunda kişilere özel hizmet vermemekteydi. Sadece bankalara kişi veya kurumlar hakkında finansal bilgi alış verişinde bulunuyordu. Almış olduğu radikal kararlar sonrası bilgi öğrenme çerçevesini kişiler bazında da büyütmüştür.

2016 yılına girdiğimiz bu dönemlerde kredi notunu öğrenme artık bir tuş kadar yakın. Oturduğunuz yerden dakikalar içinde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunu öğrenildiğinde kendimiz hakkında bir fikir sahibi oluruz ve ona göre finansal işlemlerimize yön vermiş oluruz.

12.07.2021 09:30