Kredi Notu Düşük Olması Krediye Engel Mi?

Kredi Notu Düşük Olması Krediye Engel Mi? Kişiler, bazı dönemler de gereksinimlerini karşılamak amacıyla krediye ihtiyaç duyarlar ve kredi ihtiyaçlarının karşılanması için bankalara başvururlar. Bankaların kişilere kredi verirken yaptıkları ilk iş, kişilerin bireysel kredi siciline bakmak olacaktır. Bankalar bu işlemi yaparken Merkez Bankası’nın verilerini kullanmaktadırlar. Yani kredi siciliniz Merkez Bankası’nda bulunmaktadır.

Kişilerin, daha önce bankalardan kullanmış olduğu kredi veya kredi kartına olan düzensiz ödeme, borçlu kalma gibi durumlarda kredi puanı düşerek risk grubuna dahil olma gibi durumlar ile karşı karşıya kalacağı unutulmamalıdır. Kredi notunun daha sonra ki dönemlerde kullanılmak istenilen kredi için en önemli belge olduğunu, bankaların bu belgeden yararlanarak kişilere vereceği kredi tutarını ayarladığını unutmayınız.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim

Kredi Notu Düşük Olması Krediye Engel Mi
Kredi Notu Düşük Olması Krediye Engel Mi

Kredi notunu öğrenmenin türlü yolları bulunmaktadır. Bunlardan ilki, Findeks internet sitesi’dir. Findeks internet sitesi üzerinden etkileşim sağlayarak kredi notunuzu sorgulayabilir ve kredi kullanmak için kararınızı en doğru şekilde verebilirsiniz. Siteye girdikten sonra yapmanız gereken tek şey, kişisel bilgileriniz ile beraber siteye giriş yapmaktır. Unutulmaması gereken bir detay ise, Findeks internet sitesi üzerinden kredi notu öğrenmek, KDV dahil 9 TL gibi bir tutar ile ücretlendirilir. İlk girişte sadece KDV ücreti alan bu site daha sonra ki girişler için minimum olarak bu fiyatı belirlemiştir. Kredi notunu bankalar üzerinden öğrenmek isteyenler için ise, bankaların belirli bir ücret karşılığı vermiş olduğu hizmetten yararlanabilmek için, bireysel olarak bankanızın şubenize gitmeniz ve orada kimlik bilgileriniz ile işleminizi gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

Kredi Notu Düşük Olması Kredi İçin Engel mi?

Kredi notunun düşük olması demek, bankaların sizlerin ödemelerinize pekte güvenmiyor olması demektir. Yani daha önce ki dönemler de, yapılmış olan düzensiz ödemelerin beraberinde getirmiş olduğu kredi puanı düşüklüğü, daha sonra ki hayatınız da almak isteyeceğiniz kredi avantajında sizlere dezavantaj oluşturmaktadır. Kredi notunun yükseltilmesi için, borcunuz olan banka ile iletişime geçerek uzlaşmaya varmanız en doğru adım olacaktır. Bu uzlaşma yolunda, bankanız sizlere borcunuzu yapılandırma teklifi verecektir. Yapılandırma ile beraberinde ihtiyaç kredisi ile geçmiş dönem borcunuzun temizlenmesini ve kredi notunuzun yükselmesi gibi teklifler de alabileceksiniz. Kısacası kredi notunuz ne kadar yüksek ise kredi almanız o kadar kolay olacaktır.

01.08.2021 08:30