Kredi Notu Düşük Olan Kefil Olabilir Mi?

Kredi Notu Düşük Olan Kefil Olabilir Mi? Findeks kredi notu düşük olan birisi bankaya gittiğinde kredi başvurusu yaparsa, banka kredi notu düşük olduğu için kişinin kredisine onay vermeyebilir. Kişinin tüm finansal hareketlerini iyi veya kötü ortaya koyan kredi notu sayesinde, bankalar bir kişiye kredi vermek noktasında fikir sahibi olurlar. Kişinin kredi notu düşükse, “bu kişi parayı geri ödeme güvencesi vermez.” mantığıyla, bankalarda kredi onayı vermezler. Böylesi durumlarda kredi notu düşük olana kefille kredi veren bankalar, kefilde de bazı özellikler aramaktadır. Kredi notu düşük olan kefil olabilir mi? Gelin hep beraber bu konuya bakalım.

Kredi Notu Düşük Olana Banka Kredi Verir Mi?

Findeks kredi notu düşük olan bankadan kredi alabilir. Burada tek amaç bankanın kendi parasını güvence altına almasıdır. Banka, vereceği kredi karşısında ipotek edilen bir mal veya kefil görürse; kişiyi bir daha değerlendirir ve krediye onay verebilir. Kefil ile kredi çekmek isteyenlerin kefil olarak seçtikleri kişide, bankaların aradığı özellikler bellidir. Kefilde aynı krediye karşı borçlanmış olarak görülür ve ona göre değerlendirme yapılır. Böylesi bir durumda, krediyi ödeyeceğinden emin olmadıkları biri için, kefil olan birisinde düşük kredi notu gören banka, yüksek ihtimalle krediye red cevabı verecektir.

Kefil Olmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

kredi notu düşük olan kefil olabilir mi
kredi notu düşük olan kefil olabilir mi?

Kefil olmak için kredi notu aslına bakılırsa, kredi çeken kişiden yüksek olduğu takdirde sorun olmayacaktır. Kefil banka gözünde “kredi ödenmediği takdirde, krediyi ödeyecek kişi” anlamına gelmektedir. Kefil olmak sadece birinin kredi alması için imza atmak anlamına gelmez. Borcun ortağı hükmünde olmayı kabul etmek anlamına gelmektedir. Örneğin, bir kişi 30.000 liralık bir krediye kefil olmak istediğinde; banka onun 30.000 TL borçlu olduğunu varsayımlarla düşünür. Kredi ödenmediği takdirde kişinin aylık geliri krediyi ödemeye yeter mi, başka bir kredi borcu varsa iki taksit tutarı aylık geçim sınırını geçer mi? gibi birçok değerlendirme ölçütü belirlenir. Buna göre kişinin kefil olması onaylanır veya onaylanmaz.

Kredi Notu Düşük Olan Kefil Olabilir Mi?

Sonuç olarak bankalar kredi notu düşük olanı kefil olarak kabul etmemektedir. Kefilin, kredi ödenmemesi durumunda; krediyi ödeyen bir merci olarak var olması gerekmektedir.

08.07.2021 08:00