Kredi Neden Çıkmaz?

Tüketiciler, bankalardan kredi talebinde bulunduktan sonra, bankalar müşterisinin kredi notu ve risk derecesine göre kredi talebine cevap verirler. Bu cevaba göre de bazı tüketiciler de bankalardan kredi alamıyorlar. Peki, kredi neden çıkmaz? Gelin bu konuyu biraz daha açıp inceleyelim.

Bankalar, kredi taleplerini değerlendirirken bazı kriterlere dikkat ederler. Bu kriterlerin uygun olmaması ile birlikte kredi talepleri olumsuz olarak cevaplanır. Peki, Nedir bu kriterler.

Kredi başvurusunda bankaların talep ettiği gelir belgesini belgeleyemezseniz kredi talebiniz kabul olmaz. Bazı bankalarda gelir belgeleri tamamlanamdan kredi başvurusu dahi yapamazsınız.

Bankaya verilen maaş bordosunda belirtilen maaş tutarı ile talep edilen kredi tutarı arasında çok fazla fark varsa bankalar kredi vermezler. Çekeceğiniz kredi miktarının maaşınızla orantılı olması gerekir.

Bankalara başvurulan kredi esnasında, bir başka bankada kullanılan ve halen ödenen bir başka kredi varsa, banka kredi talep eden müşterisine kredi vermez. Fakat bu kişiden kişiye değişebilir. Bu durum herkes için geçerli değildir bunu da belirtmemiz gerekir.

Müşterilerinin 1 yıl içerisinde takibe alınmış ve icralık olmuş borçları var ise borç ödenmiş olsa bile kredi alamazlar.

Yine tüketici, son 1 yıl içerisinde borcunu aksattığı, gününü geciktirdiği, kredi ve kredi kart ödemelerinde bir istikrarsızlık tespit edilirse kredi alınamaz.

Kredi Neden Çıkmaz?

kredi notu nasıl yükselir
kredi notu nasıl yükselir

Kefil oldunuz ve kefil olunan kişi borcundan dolayı yasal takip veya icralık olmuşsa kredi alamazsınız.

Merkez Bankasının kara listesinde bulunuyorsanız kredi alamazsınız.

Findeks kredi notu 0 – 699 arası olan ve çok riskli grubuna giren kırmızı renkte ise kredi alamazlar.

Devamlı, sabit bir işiniz veya geliriniz yoksa bankalardan kredi alamazsınız.

Başvuru yapan kişi, çalışmış olduğu yerde 6 aydan az çalışmaktaysa bankalardan kredi alamaz.

Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıtlı değilseniz bankalardan kredi alamazsınız.

Kredi neden çıkmaz? Makalemizde son olarak; Yukarıda ki maddelerden de anlaşılacağı gibi, bankalara olan borçların ödenmemesi, sürekli bir işiniz ve maaşınız yoksa bankalardan kredi alamazsınız. Ama bazı bankalar müşteri kaybetmemek adına bu kurallar da esneklik yapıp müşterilerine kredi konusunda yardımcı olmaktadır. Mesela kredi notu riskli müşterilere, kefil veya ipotek göstermesi durumunda kredi verme konusunda yardımcı olmaktadır.

09.07.2021 06:37