Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi kartınızın ana borcu, o güne kadar oluşmuş masrafları ve faizlerinin güncel tutarları için yapılan işlem olan kredi kartı yapılandırması, aylık gelir düzeyinizi rahatlatmakta kullanılan alternatif bir yöntemdir. Borç tutarının peşin ödenmesi için verilen beyan ile banka veya finans kurumları mevcut bakiye üzerinden indirim uygulaması sağlayabilir. Fakat yapılandırma işlemi, peşin olarak yapılamayan ödemeler için söz konusu bir işlemdir.

Finans şirketleri bu borçlar için vade ve de indirim uygulamalarını tercih eder. Ancak borcun ne zaman takibe alındığına bağlı olarak bu indirimler ve vadeler artıp veyahut azalabilir. Düşük düzeyde kredi borcunda genel olarak anaparanın altında bir uzlaşma teklifi olmaz. Bu borçlarda, 12 ay üzerinden taksit veya belirlenmiş bir ödemesiz dönemden sonra taksit imkanı gibi yapılandırma yöntemi sunulur ve uygulanır. Genellikle borçlular tarafından tercih edilen vade süresi 24 aydır.

İcra Takibinde Olan Borç Nasıl Öğrenilir? Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Takibe düşmüş olan icra borcunu, en kolay bir biçimde borcunuz olan bankanın şubesine giderek öğrenebileceğiniz gibi telefon şubesinden ilgili müşteri hizmetlerine bağlanarak, kişisel bilgileriniz ile öğrenebilirsiniz. Fakat borcunuz varlık yönetim şirketlerine devredildi ise, çağrı merkezleri üzerinden iletişim kurabilir ve icra durumunuzu sorgulayabilirsiniz. Bu işlemlerin yanı sıra, birçok aracı firmaya başvurarak ya da hangi banka ile çalıştığınız sırada icra takibine düşmüşseniz, o banka ile irtibat kurarak, durumunuz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır
Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır

Takibe düşen icra borcunuza dair ikametgah adresinize haciz gelmesi durumunda, size bildirim yapılan tarihten itibaren hukuki işlem sürecinin başladığının bilinmesi gerekir. Bu durumda yapılması gereken kişinin borcunun tamamını ödemek veya borcun tamamını ödeyecek durumu yoksa icra takibinin başlatıldığı bankaya giderek, hukuki süreci durdurmak ve en uygun ödeme planı için anlaşma yapmaktır.

Ayrıca LBT Varlık tarzı şirketler, devraldığı borçların icra durumlarını kendi internet sitesi üzerinden borçlunun kimlik bilgileri ile sisteme girişi ile öğrenebilme fırsatı sunmaktadır. Bu sayede, sadece saniyeler içerisinde icra takibinizi gerçekleştirebileceksiniz.

16.08.2021 08:30