Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır? Artık bir çok kişi cebinde nakit paradan ziyade taksit , puan, indirimli alışveriş gibi imkanlar sunan kredi kartlarını taşımakta ve günlük alışverişlerini dahi kredi kartları ile yapmaktadır. Bu durumkredi kartlarının limitlerini yükseltme yada aşırı harcamanın önüne geçmek için azaltma gibi işlemlere sebep vermektedir.

Bankacılık geçmişinize , borçluluk oranınıza , gelir durumunuza bakılarak kredi kartlarınızın limitleri belirlenmektedir. Belirlenen kredi kartı limitiniz sizin kullanım durumunuza göre bankanız tarafından düşürülebilir yada yükseltilebilir.

Kredi Kartı Limitleri Hesaplanırken Hangi Kriterlere Bakılıyor?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır
Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır

Günümüzde tüm bankacılık  ürünlerinde olduğu gibi  geçmiş dönem ödeme siciliniz , risk durumunuz , gelir durumunuz ve borçluluk durumunuz değerlendirilerek kredi kartı limitleri belirlenmektedir.bu kriterlerin toplamı kredi notunuzu oluşturmaktadır.

Kredi notu aylık olarak güncellenen bir kayıt türü olduğu için düzenli kullanımlarınızla beraber kredi limitiniz yeniden hesaplanarak limit tutarlarında oynamalar ve değişiklikler görülebilir.

Eğer kredi kartı kullandığınız bankaya otomatik limit arttırımı talebi verdiyseniz  düzenli kullanım ve ödemelerinize bağlı olarak kredi limitiniz otomatik olarak yükselecektir.Limit düşürme durumları ise genellikle kredi kartı kullanımınız yüksek borçluluk nedeniyle blokelendiğinde gerçekleşmektedir.

Kredi Kartı Limitim Maksimum Ne Kadar Olabilir?

Yapılan son düzenlemeye göre kredi kartı limitlerini maaşınızın maksimum 4 katına kadar yükseltilebiliyor.Aslında maaş olarak kısıtlamamamız daha doğru olacak.Gelirinizin maksimum 4 katına kadar kredi kartı limitleriniz hesaplanıyor.Bu limitlendirmenin nedeni kredi kartları ne kadar yüksek limitte olursa harcamanın da o denli artıp yüksek borçlanmalara sebebiyet vermesi.Gelirine göre yüksek borçluluk oranı oluşan kişiler ise kredi kartlarını düzenli ödeyemediklerinden bu limit devlet düzenlemesi ile getirilmiş bir uygulamadır.

Kredi Kartı Limitim Nasıl Arttırabilirim?

Kredi kartı limitiniz düşükse ve arttırma talebinize rağmen bir artış yaşanmadıysa bu durum hem kredi notunuza hemde aylık gelirinize bağlıdır.eğer yüksek limtli kredi kartına sahip olmak istiyorsanız hem aylık gelir düzeyinizi arttırmalı yada belgesiz gelirlerinizi kayıt altına almalı hemde kredi notunuzu düzeltmek için düzenli ödemeler gerçekleştirmeniz gerekecektir.

14.12.2021 08:30