Kredi Kartı Çalındığında Yapılacaklar Nelerdir?

Alışveriş işlemlerinde nakit bedellerimiz hazır olsa da, birçoğumuz hem taksit ile ödemek hem de daha güvenli bir şekilde alışverişlerimizi tamamlayabilmek adına, kredi kartları ile alışveriş yapmaktayız. Fakat, özellikle erkekler, belirli dönemlerde kredi kartlarını kaybetmekte ya da cüzdanları ile birlikte çaldırmaktadırlar. Bu gibi durumlar anlaşıldığı andan itibaren müdahale edilmeli ve kartlarımızın haberimiz dışında kullanılmasının da engellenmesi gerekmektedir. Kredi kartı çalındığında yapılacaklardan ilki, bankanızın müşteri hizmetlerini aramak olmalıdır. Hangi banka ile çalışıyorsanız, kendilerinin belirlemiş olduğu müşteri hizmetleri telefon bankacılığı numaralarını aramalısınız. Operatöre bağlanmanızın ardından ilk sırada kayıp ve çalıntı işlemlerinin olduğu kategori söylenecektir. Bu kategoriye denk gelen numarayı tuşladıktan sonra telefonda karşınıza çıkacak olan müşteri temsilcisine kartınızın çalındığını ve iptal ettirmek istediğinizi söylemelisiniz.

Kredi Kartı Çalındığında Yapılacaklar

Kredi kartı çalındığında yapılacaklardan ilki, müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşme ile başlayacaktır. Bu, atlanmaması gereken ve en kısa sürede de başlatılması gereken bir adımdır. Müşteri temsilciniz, sadece saniyeler içerisinde kartınızı alışverişlerde kullanılması için engelleyecektir. Bu yalnızca kredi kartlarınız için değil, ilgili bankada bulunan diğer tüm hesaplarınız için de yapılabilecektir. İptal edilen kredi kartı ve vadesiz mevduat hesaplarınızın kartları ile, herhangi bir ATM’den para çekme işlemi yapılmak istendiğinde ya da POS cihazları ile alışveriş yapılacağında, hem alışverişlerin yapılmasına izin verilmeyecek, hem de ATM noktalarında karta doğrudan el konulacak, POS cihazlarında ise, satıcılara kartın lehin alınması ile ilgili bildiri verilecektir.

Kredi Kartı Çalındığında Yapılacaklar
Kredi Kartı Çalındığında Yapılacaklar

Kredi kartı çalındığında yapılacakları eksiksiz bir şekilde faaliyete geçirdikten sonra kendinizi tamamen güvene almışsınız diyebiliriz. Fakat, iptal ettirilen kartlarınız ile nasıl işlem göreceğinize gelirsek, bunun için belirli bir süre beklemeniz gerekecektir. Kredi kartlarınız iptal edildikten sonra, iki hafta ile bir ay arasında sizlere teslim edilecektir. Bundan dolayı bu süre boyunca hiçbir şekilde kredi kartınızı kullanamayacaksınız.

Fakat, vadesiz mevduat hesaplarınızda işlemler biraz daha farklı gerçekleştirilebilecektir. Eğer vadesiz mevduat hesabınızda bulunan nakit tutarların tamamını ya da bir kısmını çekmek isterseniz, banka şubenize kimliğiniz ile başvurmalısınız. Bu sayede, dilediğiniz an nakit sorunlarınıza son verebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=dWCDG6u1rGY

08.08.2021 08:30