Kredi Kartı Borcundan Hapse Girilir Mi?

Kredi Kartı Borcundan Hapse Girilir Mi? Hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan, her bireyin cebinde en az bir tane olan, maddi yönden zor durumda kaldığımızda, cebimizde para olmadığında bir silahşor nidasıyla çıkartıp kullandığımız kredi kartları. Kredi kartlarını düzensiz harcamalar sonrası biriken borçlar, belli bir seviyeden sonra ödenemeyecek durumu gelir. 90 gün boyunca hiç ödenmeyen kredi kartlarının tahsili için bankalar yasal takip başlatırlar.

Bankalar borçları ödenmeyen kredi kartlarına karşı, son aşama olan icra takibi için harekete geçer ve alacağını tahsil etmeye çalışır. Peki, hiç düşündünüz mü? Kredi kartlarının borcundan dolayı hapse girilir mi? veya ödenmeyen kredi kartına hapis var mı?

Kredi kart borçları, 90 gün boyunca ödenmediği takdirde kredi kartı sahibine yasal takip başlatılır. Bu yasal takip süresinde borç yine tahsil edilmese icra takibi başlatılır. İcra müdürlüğünden de borcun 7 gün içerisinde ödenmesi için ihtarname gönderilir. Yine ödenmediği zaman bu seferde mal beyanı talep edilir. Şimdi buraya dikkat. Dananın kuyruğunu koptuğu yer burasıdır. Yapılan mal beyanı sonrası kredi kart sahibininim üzerinde kayıtlı olan taşınır – taşınmaz mal varsa, o mallara haciz işlemi uygulanır. Veya kredi kart sahibinin sabit bir maaşı varsa o maaşa da haciz uygulanır.

Kredi Kartı Borcundan Hapse Girilir Mi?

Peki, kredi kart sahibinin üzerinde kayıtlı mal yoksa ne olacak? Kredi kartı borcundan hapse girilir mi? Eğer ki üzerinizde haciz yapılacak bir mal yoksa kredi kart sahibinin hapse atamazlar. Çünkü Anayasamızın 38.Maddesinin 8.fıkrasında ki ‘’ Hiç kimsenin yalnızca sözleşmeden dolayı hükümlülüğünü yerine getiremediğinden dolayı özgürlüğü alıkonulamaz’’ maddesine göre kredi kart sahibini, borcundan dolayı hapse atılamaz.

Kredi Kartı Borcundan Hapse Girilir mi
Kredi Kartı Borcundan Hapse Girilir mi

Ancak icra memuru veya banka memuru ‘’Şuraya imza at, çözüm yolu buluruz, size yeniden kredi veririz, yapılandırırız, hapse girersin’’ gibi şantajlar ile size taahhütnameye imza atarsanız ve borcu ödeyemez iseniz davacı vekilleri isterlerse o zaman tıpış tıpış hapse girersiniz. Eğer ki o taahhütnameyi imzalamazsanız paşalar gibi, kimse sizi hapse falan atamaz. Bu kadar net söylüyoruz. Ama imza atıp, taahhütte bulunursanız yılın birkaç ayını hapiste geçirirsiniz.  Şunu da belirtelim ki kredi kart borcundan dolayı, borçluyu en fazla 3 ay hapse atabilirler.

Kredi kartı borcundan hapse girilir mi? Yazımızda son uyarımızı da yapmak isteriz. Hapis esnasında, borcun ödenmesi veya tekrar bir taahhütte bulunulursa borçlu tahliye edilmektedir. Verilen söz yerine getirilmezse tekrar hapse girilmektedir.

31.07.2021 09:30