Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? Kredi kartları kişilerin kredi puanları ile doğrudan orantılıdır. Kredi kartının düzensiz ödenmesi dahi kredi puanlarınızı olumsuz etkileyeceği gibi ödenmediği durumlarda sizi bankaların kara listesine yazacağını unutmayınız. Kara listeye girmek demek daha sonraki yıllarda kullanabileceğiniz banka kredilerinden faydalanamama demek olarak açıklansa yanlış olmaz.

Kredi Kartından İcra Takibi Alır mıyım?

Kredi kartı borçlarının ödenmediği taktirde, bankalar sizi idari takibe alabilir ve bunun yanında Merkez Bankası Kara Listesi’ne girebilirsiniz. Kişiler yasal takibe alınmadan önce 3 aya kadar borcunu kapatabilir ve bu 3 ay için borcunuza gecikme faizi uygulanır. 3 ay içerisinde ödenmeyen borç için idari takip başlatılır ve bankalar tarafından 3 ay süresince borcunuzu ödemeniz yönünde mail ve mesaj yolu ile uyarılırsınız. Borç halen ödenmiyorsa bu kez banka sizi telefonla arayarak ödeme gününüzün geçtiğini bildirir ve 7 günlük ek bir süre tanır. Bu süreçte kişilerin yapılandırma gibi bir seçeneği ortaya çıkar ve yapılandırma yaparak borcun ödenmesini kolaylaştırabilir. Yapılandırma yapmak için ilgili bankaya giderek talepte bulunabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bankalar tarafından başlatılan idari takip sonucunda sizi arayan banka yetkililerince sunulan 7 günlük ek sürenin sona ermesi durumunda bankadan yapılandırma için ek bir teklif daha gelebilir. Olumlu yanıt verilmesi halinde, borç tutarı, mevcut olan faiz tutarı, ödemelerde ki gücünüz vb. maddeler dikkate alınarak yeni ödeme planları oluşturulur. Ancak kişiler yapılandırılmaya yaklaşmaz ise hukuki işlemler başlatılır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur
Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur

Hukuki süreç başladığı andan itibaren kişi, Kara Listeye girer ve kredi sicili bozulur. 5 yıl boyunca kredi alınmasına hak tanınmaz, banka hesapları bloke edilebilir, kişinin maaşının belirli bir bölümüne el konulabilir ve icra takibi ile sonuçlanabilir. Banka avukatlarının elinden geldiğini yaptığı ve borcun ödenmesi için bankaların gerekli hukuksal işlemlerden çekinmediği unutulmamalıdır. En doğru, en güvenilir yol ise banka ile yapılandırma konusunda uzlaşmaya varmak olacaktır. Yapılandırma konusunda uzlaşıldığında kişi, ihtiyaç kredisi ile kredi kartının borcu kapatılır ve bu kez kredi borcuna sahip olur. Ayrıca yapılandırma ile kredi sicilinin bozulması engellenir ve kişi Kara Liste’ye girmekten kurtulur.

13.08.2021 08:30