Kredi Kartı Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Borç Sorgulama

Kredi Kartı Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? Kredi kartı borcunuzu öğrenmek için uygulayabileceğiniz en kolay yöntem kredi kartı borcu sorgulama işlemidir. Borcunuzu kredi kartınızın ait olduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayarak sesli yanıt sistemini kullanarak öğrenebileceğiniz gibi aynı zamanda internet bankacılığı bilgileriniz bulunuyorsa bunları kullanarak ta öğrenmeniz mümkündür. Telefon bankacılığını kullanarak kredi kartı borcunu öğrenmek için kredi kartı numarası ve şifrenizi mutlaka doğru olarak girmeniz gerekmektedir.

Bu nedenle müşteri hizmetlerini aramadan önce bu bilgileri hazırda bulundurmanız önemlidir. Sesli yanıt sistemi üzerinden kredi kartı menüsüne ulaştıktan sonra ilgili yönergeleri izleyerek kredi kartı borcunuzu öğrenmeniz mümkündür. Yine Card Finans, Bonus Card ve Axess gibi büyük kredi kartı markalarının özel internet siteleri bulunmakta olup kredi kartı numarası, şifresi ve kredi kartı sahibinin doğum tarihi gibi bilgileri girilerek kredi kartı menüsüne ulaşmasına izin verilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi Kartı Borç Sorgulama
Kredi Kartı Borç Sorgulama

Borç sorgulama işlemi sonucu kredi kartı dönem borcu, kredi kartı borcu ve bu borca ait asgari ödeme tutarı bilgilerine ulaşılır. Kredi kartı asgari ödeme tutarı ilgili borca ait ödenmesi gereken en az tutardır. Bu tutarı yatırmanız halinde borcunuzun tamamını ödemeseniz dahi kredi kartınızı kullanmaya devam etmenize izin verilmektedir.

Asgari Ödeme Tutarını Ödeyince Ne Oluyor?

Asgari ödeme tutarının yatırılması durumunda kredi kartı kullanıma açık tutulmakta ve kredi kartı ile alışveriş yapılmasına izin verilmektedir. Asgari ödeme tutarının yatırılması tüketici için büyük dezavantajların ortaya çıkmasına neden olur. Bunlardan ilki yüksek faiz yüküdür. Asgari ödeme tutarını yatırdığınız anda bankanız kredi kartı hesap kesim tarihini temel alarak günlük faiz işletmeye başlar ve bu hesaplama işlemi borcun kapatılmasına ya da yeni hesap kesim tarihine kadar devam eder. Ayrıca asgari borç tutarını yatıran ve bunu takip eden ay kredi kartı harcamalarına dikkat etmeyen kişiler ne yazık ki sonrasında kendilerini büyük bir borç batağında bulmaktadır.

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum Ne Olur?

Kredi kartı borcu ödenmediği takdirde banka ilk işlem olarak ilgili kredi kartını kullanıma kapatmaktadır. Takip eden 3 ekstre döneminde üst üste kredi kartı borcu ödenmezse bu durumda kredi kartı kullanıma kapatılmaktadır. Bu dönemde dilerseniz bankanıza başvuruda bulunarak kredi kartı borcu taksitlendirme başvurusunda bulunma hakkınız vardır. Borcunuzu ödemediğiniz halde ise hakkınızda yasal takip başlatılmakta ve adınız kara listeye alınarak bir daha bankalardan kredi kartı ve kredi ürünlerini kullanmanız nerede ise imkansız hale getirilmektedir.

12.11.2021 08:30