Kredi Borcu Bitmeden Kredi Çekebilir Miyim?

Kredi borçlarını ödeyemeyen pek çok kişinin imdadına yeni krediler yetişmektedir. Kredi çekme isteği bundan farklı olarak yeni bir amaca yönelik kredi ihtiyacından da kaynaklanabilmektedir. Bu durumlar haliyle kredi borcu bitmeden kredi çekebilir miyim sorusunu da beraberinde getirmektedir. Bu sorunun en net cevabı evet şeklinde olacaktır. Ancak kredinin çekilebilmesi için bazı şartların da yerine getirilmesi gerekmektedir. Koşullardan ilki hali hazırda alınmış olan kredinin taksitlerinin düzenli şekilde ödenmiş olmasıdır. Yeni kredi talebinde bulunan müşterinin ödemeyi hangi gelir ile yapacağını resmi belgeler ile bankaya kanıtlaması gerekmektedir. Bununla beraber eski ve alınacak olan kredinin taksitlerinin toplamı kişinin gelirinin yarısından fazlasını kapsamamalıdır. Banka bütün bunları değerlendirirken müşterinin de kredi notum nasıl yükselir arayışına devam etmelidir. Bu koşulları başarıyla bir araya getiren tüketiciler yeni kredilerini rahatlıkla alabilmektedir.

Taksitli Kredi Borcu Bitmeden Kredi Çekebilir Miyim?

Çekilecek kredinin hangi amaçla kullanılacağı yönünde ise bir kısıtlama bulunmamaktadır. Kredinin üzerine kredi çekilir mi sorusu bu şekilde yanıtlanabilmektedir. Bu durumlara ek olarak çekilecek yeni kredinin eski kredi ile aynı bankadan çekilmesi önerilmektedir. Ancak böyle bir imkan söz konusu değil ise başka bir bankayla çalışmak da sorun olmayacaktır. Aynı bankanın önerilme nedeni ise iki borcun aynı banka üzerinden ödenmesinin daha kolay olacağındandır. İkinci kredi temini en kolay devlet memurlarında olmaktadır. Düzenli gelir ve düzenli yaşam standartları bankaların ikna olmasını kolaylaştırmaktadır. Ancak küçük veya orta gelirli işletmelerinde düzgün bir kredi geçmişine sahip olması bankaları ikna etmekte yeterli olabilmektedir.

Pek çok kişi aynı anda iki bankadan kredi çekilebilir mi sorusunun yanı sıra aynı anda pek çok bankaya başvurmanın dezavantajı var mıdır sorusunu sıkça yöneltmektedir. Bu durum kişinin kredi alıp almamasıyla doğrudan bağlantı oluşturmamaktadır. Bankalar bir kişinin kaç farklı bankaya kredi başvurusunda bulunduğuyla ilgilenmemektedir. Bankalar müşterilerinin kredi notuyla doğrudan ilgilenmektedir. Eğer kredi notunuzda herhangi bir sıkıntı yoksa yani kredi notunuz pozitif yönde ise kaç bankaya başvurduğunuza bakılmaksızın rahatlıkla kredi alabilirsiniz. Ancak durum bundan farklı olarak kredi notunuz negatif yöndeyken pek çok bankaya başvurduysanız bankalar bu durumu sorun olarak algılayabilmektedir. Bütün bunlara bağlı olarak bankaların esas ilgilendiği noktanın kredi notu olduğu rahatlıkla ifade edilebilmektedir.

Kredi Borcu Bitmeden Kredi Çekebilir Miyim
Kredi Borcu Bitmeden Kredi Çekebilir Miyim

Kredinin üstüne kredi çekilir mi sorusunun cevabı ise bazı değişkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Birden fazla kredi talebinde bulunan kişiler yaptığı işten kredi geçmişine kadar genel bir sorgulamaya tabi tutulmaktadır. Bunlarla beraber yeni kredi talebi esnasında önce ki krediden kalan borç miktarının da değerlendirmesi yapılmaktadır. Buna ek olarak yeni talep edilen kredi miktarı da önemlidir. Bahsettiğimiz iki unsur toplandığında toplam kredi limitini geçmemesi gerekmektedir. Eğer bu şartlar sağlanıyorsa kredi notuna bağımlı olarak yeni kredi alabilme şansınız doğmaktadır. Üst sınır belirlenirken ne tür kredi istenildiği de önem taşımaktadır. Örneğin ihtiyaç kredisi taleplerinde limit düşük tutulurken konut veya taşıt kredisinde üst limit artış gösterebilmektedir.

Kredi notu eksi seviyelere düştüyse Merkez Bankasının Kara Listesinde ki yerinizi çoktan almışsınız demektir. Bu tür durumlarda kara listedeyim kredi çekebilir miyim ya da Kredi Borcu Bitmeden Kredi Çekebilir Miyim sorusu sıkça yöneltilmektedir. Kısaca cevaplanması gerekir ise kara listede ki kişilerin kredi çekebilmesi zordur. Kredi notu düşüklere kredi veren banka başlıklı yazımızda bu duruma değinmiştik. Zaten kara listenin amacı da budur. Ancak kredi notu pozitif yönde geliştirilirse tekrar kredi çekilebilmesi mümkündür. Kredi notunun iyileştirilebilmesi için alınan kredinin günü gününe düzenli bir şekilde ödenmesi gerekmektedir. İtiraz veya farklı yollar denemek herhangi bir sonuç vermeyecektir. Çünkü eğer gerçekten kredi alındıysa bu belgelidir ve harcanan çabalar beyhudedir. Son üç beş senenin iyi bir şekilde geçirilmesi yeni kredi alınmasına olanak sağlayacaktır.

10.07.2021 09:30