Kredi Borcu Bir Ay Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu bir ay ödenmezse ne olur sorusu pek çok kişi tarafından yöneltilmekte ve hakkında pek çok spekülasyon üretilmektedir. Krediyi almadan önce sağlıklı bir ödeme planı yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde er ya da geç bu sorun kapımızı çalabilmektedir. Kişinin önce kredi notunu sonra da geleceğini etkileyecek derecede hassas olan bu konuda hiçbir ayrıntı göz ardı edilmemelidir. Ancak durum bu noktaları aşıp son noktaya geldiyse ilk öğrenilmesi gereken şey yasal sürecin nasıl işlediğidir. Kredi borcunu ödemeyen kişiler ilk olarak bankanın takibine takılmaktadır. İş bu noktayı aşarsa Merkez Bankasının Kara Listesine girmeye kadar ilerleyebilmektedir. Ancak ilk noktada üç aylık bir yasal süre söz konusudur.

Taksitli Kredi Borcu Bir Ay Ödenmezse Ne Olur

90 günün sonunda eğer kredi borcu ödendiyse borçlu sadece gecikme faizi ödeyerek sıyrılabilmektedir. Ancak 90 günü aşan süreye rağmen borç hala ödenmediyse idari çevreler devreye girerek takibi başlatır. Bu andan sonra ise kredi takibe düşerse ne olur sorusunun cevabını aramak gerekmektedir. 90 günün ardından banka; müşterisine herhangi bir kanal aracılığıyla ulaşarak borcunu ödemesi gerektiğini bildirir. Durum müşteriye tebliğ edildikten sonra yedi gün daha ek süre tanınmaktadır. Bu süreç esnasında borçlu, borçlarının yapılandırılmasını talep ederek yeni bir ödeme düzenine geçmek istediğini bildirebilmektedir. Geçen 7 güne rağmen kredi borcu hala ödenmediyse mevcut koşullar dikkate alınarak banka tarafından yeni bir ödeme planı hazırlanır.

Ancak müşteri hala anlaşmaya yanaşmıyorsa bu sefer hukuki süreç başlatılmaktadır. Bu andan itibaren ise bireysel kredi borcu ödenmezse ne olur sorusunun cevabını aramak gerekmektedir. Eğer işler bu noktaya girdiyse hem yasalarla hem de Merkez Bankasının Kara Listesiyle boğuşacaksınız demektir. Çünkü hukuki sürecin başladığı andan itibaren Merkez Bankası borçlu müşteri kara listesine alarak kredi notunu düşürmektedir. Avukatlar ise ücretin temini için yasal yolları son noktaya kadar zorlamaya devam eder. Bu durum ise beş yıl süreyle kredi alamamanız, banka hesaplarınızın blokesi ve gelirlerinizin yasal olarak belirlenmiş aralığa değin el konulmasıyla sonuçlanabilmektedir. Bunlara ek olarak icra takibi başlatılarak mevcut varlıklarınız yasaların tanıdığı imkanlar ölçüsünde zorla elinizden alınabilmektedir.

Kredi Borcu Bir Ay Ödenmezse Ne Olur
Kredi Borcu Bir Ay Ödenmezse Ne Olur

Bütün bu olayların gelişimi ise yasal takip süresi aşımından sonra ortaya çıkmaktadır. Yasal takip süresi ise doksan gün olarak belirlenmiştir. Doksan gün aşıldığı takdirde ise üzerine yedi gün daha ek süre verilmektedir. Geçen sürece rağmen hala ödeme gerçekleştiremiyorsanız yeni bir ödeme planı talebinde bulunmanız mantıklı olacaktır. Ekstra olarak ödeme gücünüz tekrar artana kadar asgari tutar ödemesi gerçekleştirmek en azından yasal sürecin işletilmesinin önüne geçecektir. Ancak unutulmamalıdır ki asgari miktar ödendiği takdirde faiz işlemesi devam etmektedir. Buna rağmen hem banka hesaplarınız, maaşınız ve icralık eşyalarınızı kurtarmış olursunuz. Bu yöntemlerden farklı olarak borç transferi işlemi gerçekleştirmeyi kabul eden bankalarla anlaşmaya yoluna gitmekte mantıklı bir seçenek olabilmektedir.

Kredi taksitleri ödenmezse ne olur sorusunun cevabı eskiden hapis olabiliyordu. Ancak yapılan yasal düzenlemelere göre hiç kimse bu sebepten ötürü hürriyetinden mahrum bırakılamamaktadır. Yine de bazı özel durumlar hasıl olabilmektedir. Kredi ödememe süreniz yasal takip sürecini aştıysa yasal takibin kapıda olduğunu bilmeniz gerekmektedir. İleride doğabilecek baz komplikasyonlar nedeniyle belli bir müddet banka hesabı kullanımından ve kredi temininden men edilebilirsiniz. Elbette icra borcu olana kredi veren bankalar da bulunmaktadır ama bu süreç de zorlu olabilmektedir. Bu süreç yoğun telefon trafiği ile devam etmektedir. Çünkü bankanın işi verdiği avukat muhtemelen düzenli olarak sizi arayacak ve borcunuz üzerine konuşmalar yapacaktır. Sizi psikolojik etki altına almaya çalışabilirler. Her ne olursa olsun dik durmanız ve borcunuzu ödemek için en doğru yolu tercih etmeniz gerekmektedir.

16.07.2021 07:32