Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı ya da İyi bir kredi notu kaç olmalı sorusuna kredi notunu açıklayarak başlayalım. Kredi notunu bankalardan alınan kredi kartları, ihtiyaç kredileri vb. tüm bireysel kredi geçmişleri belirler. Ülkemizde bu notu Kredi Kayıt Bürosu (A.Ş) kişinin tüm kredi geçmişinizin ortalamasını hesaplayarak belirler. Kredi Kayıt Bürosu kişilere 0 ile 1900 arasında puanlar verir . Bankalar kredi notunu kişinin borcunu ödeme düzenini doğru bir şekilde saptamak için belirliyor. Bütün bankalar genel olarak 0 – 699 kredi notunu ödeme gurubu en riskli, 700 – 1099 orta riskli, 1100 – 1499 arasını az riski, 1500 1699’u iyi ve 1700 – 1900 arası olan puanları ise çok iyi olarak değerlendiriyor. Bu puanları elbette ki sadece ödeme alışkanlıklarınız belirlemez. Kaç kere krediye başvurduğunuz ve red cevabı aldığınız da hesaplamadaki kriterlerden bir tanesidir.

Krediye Başvuru İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi ya da kredi kartı almak için son derece önemli olan bireysel kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi notu yükseltmek uzun vadede yapılan bireysel çalışmalarla yükseltilebilir. Kredi notunu yükseltmek isteyen bir müşterinin yapması gereken ilk şey var olan bütün borçları kapamaktır. Yapılan son düzenlemede fatura borçları da kredi notunu etkilediği için Fatura borçlarınızı düzenli olarak ve mümkün olduğunca erken ödemek uzun vadede kredi notunuzu yükseltecek olan önemli bir etmendir. Tüm borçlar ödendikten sonra düşük limitli bir kredi kartı almak ve bu kartın borcunu her ay düzenli bir şekilde, geciktirmeden ödemekte kredi notunuz için son derece önemlidir. Eğer kredi notunuz bankaların size kredi kartı vermeyeceği kadar düşükse bankadan bir hesap açtırıp bütün paranızı buraya yatırıp buradan ödemek kredi notunuzun yükselmesine neden olacaktır.

Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Findeks kredi notu belirleyen önemli şirketlerden biridir. Bu yüzden findeksin belirlediği kredi notu bankalar için önemli bir nitelik taşır. Son derece önemli olan findeks notu nasıl düzeltilir? Borçlarınızı bütçenize göre ayarlamak ödeme sıkıntısı çekmenizi engellediği gibi aynı zamanda notunuzu da yükseltecektir. Findeks gelirinden fazla borç altına giren kişilerin bu borcun ödemesini geciktireceğini bilir ve bu durum kredi notunuzun düşmesine neden olur. Notunu yükseltmek isteyenlerin notunu yükseltmelerinde etkili olacak olan bir başka durum ise borçlarını günü gününe ödemeleridir. Bu durum uzun vadede notunuzun önemli ölçüde yükselmesine neden olacaktır.

Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı
Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi notu yükseltme için başvurulacak bir diğer yöntem ise ipotek vermektir. Eğer ipotek edeceğiniz bir gayrimenkulünüz var ise Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı sorusuna takılmadan onu ipoteklemek kredi limitinizin gayrimenkulün değerinin %50si kadar artmasına neden olmaktadır. Ayrıca borçlarını tek bir kredi üzerinde toplamak hem kredi notunuzun yükselmesine hem de sizin borcunuzu daha kolay bir şekilde ödemenize neden olur. Borçlarınızı otomatik ödeme talimatıyla ödemek kredi notunuzun yükselmesinde önemli rol oynar. Elektrik, doğalgaz, kira ya da kredi kartı borçları gibi borçlarınızı mümkün olduğunca otomatik ödeme talimatı ile ödemeye çalışın. Bütün hesaplarını tek bir hesap içinde toplamak ve bütün borcunuzu o hesap üzerinden ödemek de kredi notunuzu olumlu yönde etkiler.

İdeal bir kredi puanı kaç olmalı ya da Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı? Kredi puanınız en yüksek kredi puan değeri olan 1900’e ne kadar yaklaşırsa alacağınız kredi ya da kredi kartı limitiniz için o kadar iyi olur. Ama tabii ki kredi notu düşüklere kredi veren bankalar yoluyla kredi edinebilirsiniz. Bankaların değerlendirmesinde 1500 ile 1699 arasındaki puanlar yeterliyken 1700 ile 1900 arasındaki kredi puanları oldukça yüksek olarak değerlendirilir. Bankalar 1500’ün üstünde kredi puanı olan kişilere rahatlıkla kredi vermektedir. 1100 – 1499 puanı ile az riskli guruba giren müşterilerin çalıştıkları işlere ve aylık gelir durumlarına göre istedikleri krediyi alma ihtimalleri yüksektir. Daha aşağıda kredi notuna sahip olan kişilerin ise kredi notlarını yükseltmeleri gerekmektedir.

12.07.2021 08:30