Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar

Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar. Hayatın getirdiği zor şartlar göz önüne alındığında, birçok kişi yaşadığı dönemsel borçlardan, ihtiyaçlardan kaynaklanan sıkıntılardan vb. durumlardan ötürü bankaların sunmuş olduğu kredi hizmetlerine ihtiyaç duymaktadır. Kişilerin kredi olanaklarından faydalanmaları için tabi ki bankaların da birkaç belge istemleri olmaktadır. Bu isteklerin içerisinde kredi notu denilen en önemli belge de bulunmaktadır. Kredi notu, kişilerin önceki dönemlerde bankalardan kullandığı krediler veya kredi kartlarına yapmış oldukları ödemeleri gösteren bir grafiktir. Eğer kişiler daha önce kredi veya kredi kartlarına düzensiz olarak ödeme yapmış ise, kredi notu düşerek Kara Liste’ye daha çok yaklaşmış sayılmaktadırlar.

Kredi Notum En Az Kaç Olmalı

Kredi notu kişilerin, bankalara olan ödemeleri hakkında analiz sunduğu en önemli belgedir. Yapılan düzensiz ödemeler sonucunda düşen kredi notu ile birlikte daha sonra ki yıllarda ihtiyaç duyulan ve yararlanmak istenilen kredi hizmeti için dezavantaj oluşturacaktır. 0 ile 1900 puan arasında bulunan kredi notlarında kişi, 0’a ne kadar yakınlaşırsa kredi hizmetlerinden yararlanma avantajı o kadar düşük olacaktır. Bu bağlamda kişi veya kurumlar yapacakları kredi başvurusundan önce kredi notunu sorgulayabilir ve risk grubuna yakın ise, bu risk grubundan kurtulmak için borçlu olunan bankayla iletişime geçebilir. Banka ile yapılan görüşmelerde bankalardan borç yapılandırma teklifinde bulunulabilir ve yapılandırılan borcun ihtiyaç kredisi ile ödenmesi sağlanılabilir. Dolayısıyla yapılan bu işlemler sonucunda kredi notu yükselerek, kişilerin daha sonra kullanmak isteyecekleri kredi hizmetlerinde ki dezavantajları ortadan kalkacaktır.

Kırmızı Kalem Hangi Durumlarda Oluşur ve Hangi Bankalar Kredi Verir

Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar
Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar

Kırmızı kalem neden yenir öncelikle bu durumun bilinmesi en doğru adımdır. Kişilerin daha önce bankalardan kullanmış oldukları kredileri ödeyemedikleri durumlarda öncelikli olarak kredi notu olumsuz olarak etkilenir. Kişiler borcunu ödememekte ısrar etmesi halinde 90 gün içerisinde banka tarafından iletişime geçilerek borç hatırlatılır ve borcun ödenmesi talep edilir. Kişiler eğer bu uyarılara rağmen ödeme yapmaz ise, banka 7 gün sonra bir uyarı daha yapar ve kişi bu durumda kırmızı çizgi yemiş olur. Kişilerin bu süre zarfında ödeme yapmaması durumunda icra takibi başlar ve avukatlar aracılığı ile cezai işlemler uygulanmış olur.

29.07.2021 09:30