Kara Listeden Ne Zaman Çıkarım?

Kara Liste Merkez Bankasının verilerinde bulunan borçlu listesi olarak özetlenebilir. Kişiler ödemediği borçlar için, yapılan uyarılar süresince bu uyarılara kulak asmayan ve borçlu olarak kalmaya devam eden kişileri barındıran bir listedir. Bankalar, listeye giren kişilere asla kredi imkanı vermemektedirler. Kredi alabilmek için kişilerin öncelikle geçmiş dönemde ki borçlarını kapatması ve kredi notunu yükseltmesi gerekmektedir. Borcu olan ve borcunu ödeyemeyen kişilerin, ilgili bankalar ile iletişim içerisine girmeleri ve borç yapılandırması yoluna girmeleri önerilir. Bu yolla borçlarını ödeyen kişilerin kredi notu yükselecek ve listeden kurtulabileceklerdir. Kara Listenin cezası 5 yıl ile kısıtlıdır. Yani Kara Liste’ye giren kişiler 5 yıl için kredi çekemezler ve kredi kartı kullanamazlar. Borcunu ödeseler bile bu 5 yıl cezası Merkez Bankası bünyesince sistemden silinmeyecektir.

Kara Listeye Nasıl Girilir?

Kara Liste
Kara Liste

Bankaya olan borçlarını ödeyemeyen kişiler, bankaların yaptıkları ikazları da dikkate almazlarsa hukuksal süreç başlar. Yani sistemin işleyişi, borcunuzu ödemediğiniz taktirde, borcunuz olan banka 90 gün sonra sizi arayarak borcunuzun ödenmesini talep eder. Bu talep ile borç ödenmez ise 1 hafta sonra banka tekrar arayarak borcun hatırlatmasını yapar. Borç tekrar ödenmediği durumda ise hukuksal süreç başlamış sayılır. Banka, borçluyu dosyası ile birlikte avukata vererek borcun karşılanmasını talep eder. Avukat ise, borçlu hakkında hukuksal süreci başlatarak, mahkeme yoluyla borcu tahsil eder. Avukatın yapmış olduğu hukuksal süreç ile birlikte borçlu kişi, Merkez Bankasının listesi kayıtlarına girmiş sayılır.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkmanın en kesin ve en basit yolu, borcun ödenmesidir. Kişi borcunu ödeyemeyecek güçte ise, banka ile iletişime geçerek bu beyanı bildirir ve banka ile ortak bir noktada uzlaşma sağlamaya çalışır. Kişi, ödemediği her aylık borç için kredi notunda eksiye doğru düşecek ve kredi çekme olanağını en aza indirecektir. Kredi notu 0-1900 arasında olan puanlama sistemidir ve kredi notunda 0’a yakın olan kişiler bankalardan kredi almak için uzun süre uğraşır. Kredi puanını yüksek tutmak için düzenli ödemeler yapılmalıdır.

28.07.2021 09:30