Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Listeden Nasıl Çıkılır? Kara Liste, Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuş kişilerin ödemeleri ile ilgili temel bilgi kaynağı oluşturan bir veridir. Bankalar, kişi veya kurumlara kredi avantajı sağlamadan önce, bir önceki dönemlerde kullanılan kredi veya kredi kartları borçları hakkında genel bilgi sahibi olmak için Merkez Bankası verilerinin bünyesinden sağlanan bilgiler doğrultusunda kredi notuna bakarlar. Kredi notu kişilerin bankaya olan borçlarından kaynaklanan ve daha sonra kullanmak isteyecekleri kredi avantajlarında, dezavantaj sağlayan bir sistemdir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Listeden Nasıl Çıkılır
Kara Listeden Nasıl Çıkılır

Kişiler, borçlarından kaynaklı olarak yer aldığı Kara Liste’den çıkmak için kesinlikle önceki dönemlerde bulunan borçlarını ödemek zorundadırlar. Kara Liste’de yer alan kişiler, haklarında icra takibi başlatılabilir ve hukuksal işlemler sonucunda cezai işlemlere maruz kalabilir. Kişilerin aklında soru işareti olan sorulardan birisi de Kara Liste’de bulunan bireylere kredi verilir mi sorusudur.

Kara Liste Kredi Kayıt Bürosu sisteminde yer aldığı için bankalar, kredi notu düşük olanlara ve Kara Liste bünyesinde bulunanlara kredi olanağı sunmazlar. Ancak bazı bankalar, Kara Liste’de olup kredi almak isteyen kişiler için bu hizmeti sunmaktadırlar. Kredi olanağından yararlanmak isteyen bireyler, kredi kullanmak istedikleri bankaya giderek bu hizmetten faydalanmak için ne tür belgeler gerektiğini ayrıntılı olarak öğrenebilirler. Genel olarak kefil ve ipotek yolu ile bu hizmeti sağlayan bankalar, bazı durumlarda kefil, ipotek gibi seçenekleri de ortadan kaldırabilir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu yükseltmek için aylık net gelirlerin, ödeme düzenine göre ayarlanması gerekmektedir. Kişilerin düzensiz ödemeleri, kredi puanını düşürerek daha sonra yararlanılmak istenilen kredi avantajlarında dezavantaj durumu oluşturmaktadır. Kredi puanını yükseltmenin en güzel ve en basit çözümü, borçlu olunan banka ile irtibata geçerek, yapılandırılmaya gidilmesidir. Bu yapılandırılma sonucunda borç için gerekli olan ihtiyaç kredisi banka tarafından sunulacak ve borcun ödenmesi sağlanacaktır. Bankaya olan borcun ödenmemesi durumunda kişilerin kredi notunun düşmesi ile beraber Kara Liste’ye de alınacak ve haklarında hukuksal işlem başlatılmış olacaktır. Kara Listeden kurtulmak isteyen bireylerin unutmaması gereken en önemli detay, asla bankalardan alınan krediye veya kredi kartlarına borçlu kalmamaktır.

27.07.2021 08:30