Kara Listede Olana Kredi Veren Bankalar

Kara Listede Olana Kredi Veren Bankalar. Kara Liste’de bulunan kişiler, bankalara olan kredi borcunu ödememiş veya ödeyememiş kişilerdir. Kredi borcu dolayısı ile bankalara borcu olan bireylere, icra takibinde bulunan bireylere kredi olanağı sunulmamaktadır. Bu tür borçlara sahip olan bireyler, sicilini düzeltmeden, yani borç durumlarını düzeltmeden kredi haklarını kullanamazlar. Kara Liste, bankalardan kredi hizmeti alarak zamanlı bir şekilde borcunu ödemeyen, kredi kartlarına olan borçlarını kapatmayan, bankaya borçlu durumda olan ve borcunu uzun sürece kapatmayan kişilerin yer aldığı Merkez Bankası kayıtlarıdır. Merkez Bankası bünyesince Kara Liste’de bulunan bireyler, her türlü banka kredileri, kredi kartları, kobi desteği gibi hizmetlerden yararlanamaz durumdadırlar.

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Kara Listede Olana Kredi Veren Bankalar
Kara Listede Olana Kredi Veren Bankalar

Daha önce bahsettiğimiz durumlardan birisine sahip olan, yani borcunu ödememiş ve düzenli olarak borçları biriken, kredi kartlarının limitleri dolu olmasına rağmen borçlarını kapatmayan vb. durumlarda olan kişiler Merkez Bankası tarafından Kara Liste’ye alınarak haklarında icra gibi hukuksal işlemler başlatılır.

Kara Liste’de yer alan kişi veya kurumlara bankalar kredi olanağı sunmazlar. Ancak kişilerin bankalara sunacağı bir kefil veya bir gayrimenkul ipoteği durumu var ise, bazı bankalar tarafından bu kişilerin kredi alabilmeleri için hizmetler sunulur. Kefil veya ipotek yolu ile kredi hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişilerin ilgili bankaya ulaşarak bu isteklerini dile getirmeleri ve bu avantajlardan faydalanmak için ne yapmaları gerektiğini öğrenmeleri en güvenilir ve en doğru yoldur.

Kara Listeden Silinmenin En Güvenli Yolu Nedir

Kara Listeden çıkmadan rahat ve kolay bir kredi hizmeti sunulamaz. Kişiler, kredi veya kredi kartı hizmeti alabilmek için öncelikli olarak isimlerini Kara Liste’den sildirmeli ve daha sonra bu işlemleri gerçekleştirmelidir. Kara Listeden çıkmak için, borcun olduğu ilgili banka ile görüşülmeli akabinde yapılacak görüşme ile düzenli olarak ödeme usulü belirlenmelidir. Bunlar yapıldıktan sonra yapılacak düzenli ödeme ile birlikte kredi notu da yükselerek kredi almanız daha kolay hale gelecektir. Kredi notunun düşük olması, kredi almaya engel teşkil ettiğinden kredi alacak bireylerin ilk olarak kredi notunu öğrenmeleri gerekmektedir. Bunun için ilgili bankalar ile iletişime geçebilir veya findeks internet sitesi üzerinden bu hizmeti belirli bir ücret karşılığı alabilirsiniz.

29.07.2021 08:30