Kara Listede Olana Kredi Çıkar mı?

Kara Listede Olana Kredi Çıkar mı? İnsanların karşısına çıkan zorlu hayat şartları, ödemelerde yaşanılan güçlükler ve bir takım olumsuzluklar ile ihtiyaçlar sonucu ortaya çıkan kredi ihtiyacı için bankalara başvuru yapan insanların sıkça merak ettikleri konulardan birisi Kara Liste’de olana veya sicili bozuk olana kredi çıkar mı?

Öncelikle bilinmesi gereken bilgilerden birisi, Kara Liste nedir ve insanlar hangi durumlarda Kara Liste’ye düşer? Kara Liste, bireylerin kuruluşlara olan borçlarını düzensiz ödemeleri veya ödeyemeyecek durumlardan kaynaklanan borcun kapatılamaması gibi durumlarda, kişinin hakkında başlatılan hukuksal işlemler sonucundan kaynaklanan ve kişilerin alındığı risk grubudur. Kara Liste, Merkez Bankası’nın verisel kayıtlarında yer aldığı için tüm kuruluşlarca görülebilir. Kara Liste’de yer alan bireylere kredi çıkar mı sorusuna değinecek olur isek, bazı kuruluşlar tarafından Kara Liste’de yer alan kişi veya kurumlara kredi olanağı sunan bankalar bulunmaktadır.

Kara Listede Olana Kredi Verilir Mi?

Kara Listede Olana Kredi Çıkar Mı
Kara Listede Olana Kredi Çıkar Mı

Kara Liste’de bulunan kişiler, sicilleri bozulmuş ve risk grubunda bulunan kişilerdir. Bankalardan kullandığı kredileri ödememiş veya ödeyememiş kişiler Kara Liste’de yer almaktadır. Kara Liste’yi Kredi Kayıt Bürosu oluşturmaktadır. Kısaca özetleyecek olur isek, Kara Liste’de bulunan kişilere kredi imkanı sunulmamaktadır. Lakin daha önce de bahsettiğimiz gibi, Kara Liste’de bulunan kişilere kredi fırsatı sunan ve kredi avantajlarından yararlanmasını sağlayan kuruluşlar mevcuttur. Kişilerin gelir durumu, gayrimenkul varlığı durumuna ve iş durumuna göre kredi imkanı sunan bankalar, Kara Liste’de bulunulmasına dikkat etmekten ziyade ipotek yolu ile kredi imkanı sunmaktadırlar. Ancak her banka bu hizmeti sağlamamaktadır. Kredi notunun düşük olması sebebi ile, kredi imkanı sunmayan bankalar bazı durumlarda ipotek yolunu da kabul etmemektedir.

Kefil Yolu İle Kredi Alma

Kara Liste’den kurtulmak her zaman bir avantaj durumundadır. Bankalara olan borçların yapılandırılması ile birlikte, bankaların belirlediği süre içerisinde ödenen borç durumunda, Kara Liste, kredi notu, ipotek, kefil gibi seçeneklere bakılmadan kredi avantajlarından yararlanabileceksiniz. Kefil yolu ile kredi alabilmek için, banka şubesine size kefil olacak kişi ile gidebilir ve bu hizmeti gerçekleştirmek için işlemlerin yapılmasını bankanızdan rica edebilirsiniz. Son olarak kredi notunun arttırılması bazı durumlarda hayat kurtarıcı olabilmektedir.

27.07.2021 09:30