Findeks Renkleri, Kredi Notu ve Bileşenleri Nelerdir?

Findeks Renkleri Ne Anlama Gelmektedir?

Findeks notunun kaç puan olduğunu öğrenmenin çeşitli yolları vardır. İsteyen banka aracılığıyla Findeks notunu öğrenir, isteyen de Findeks’in web sitesinden puanını hakkında bilgi alır. Kişi, kendisine ait kredi notunu öğrenmek istediği zaman sorgulama ekranında puanla birlikte renkler de belirecektir. Her rengin temsil ettiği belirli bir kredi notu aralığı bulunmaktadır.

Peki bu Findeks renkleri ne anlama gelmektedir?

Findeks kredi not sorgulaması yapıldığı zaman; sarı, kırmızı, turuncu, açık eşil ve koyu yeşil olmak üzere 5 farklı renk ekranda belirecektir. Her renk 1900 puana tekabül eden aralığa gelmektedir.

Açık veya Koyu Yeşil: 1499 – 1900 puan aralığına denk gelmektedir, en güvenilir müşteri grubu bu renk aralığındadır.

Sarı: Bu renk 699 – 1499 puan aralığına karşılık gelmektedir. En az riskli ve riskli grubundaki kişiler bu findeks renklerine sahiptir.

Turuncu ve Kırmızı: 0 – 699 puan aralığıdır. Bu findeks renklerine sahip olanlar Riskli veya en riskli müşteri grubudur.

Bankalar kredi notu sorgulaması yaparak müşterilerinin puanına karşılık gelen renkler sonucunda kredi verip vermeyeceklerine karar verirler.

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Önceleri KKB.com.tr üzerinden alınan bu hizmetleri şu anda Findeks.com adresi vermektedir. Findeks’e üye olan kişi veya kurumlar; bankalar ve diğer finansal kurumlardaki kredi borç ve limitlerini öğrenebilir, kredi notunu takip edebilir, finansal kontrolünü sağlayabilir.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks Renkleri
Findeks Renkleri

Türk bankacılık sektöründeki en yaygın risk derecelendirme puanlama sistemidir. Bu modelleme finansal performansı ifade etmektedir. Kişinin bankacılık sektöründeki kredibilitesinin bir nevi resmiyete dökülmüş halidir.

Findeks Kredi Notunu Yükseltmek Mümkün Mü?

Kredi, kredi kartı ve mevcut hesaplarınızdaki ödeme alışkanlıklarının düzenli olması, genel olarak Findeks notunu olumlu yönde etkilemektedir. Bu da doğal olarak notu yükselten etkenlerin başında gelmektedir.

Findeks Kredi Notumu sorgulaması yapmak, risk raporu almak notun düşmesine neden oluyor mu?

Kesinlikle hayır! Findeks Kredi Notunu sorgulamak ya da risk raporu almak kişinin Findeks kredi notunu olumlu ya da olumsuz bir yönde etkilemez.

Findeks Kredi Notu Sorgulamak Ücretli Midir?

Findeks’ten öğrenilecek ilk kredi notu ücretsizdir. Daha sonraki işlemler ücretlidir. Kişi mevcut notunu istediği zaman Findeks’e giriş yaparak görebilir. Notunuzun güncellenmesi yapmak ise 4 TL ücrete tekabül etmektedir. Ayrı yeten risk raporu da edinmek isteyen kişiler ekstra 3.50 TL daha ödemek zorundadır.

Findeks Kredi Notu Bileşenleri

Bireysel Kredi veya Kredi Kartı Ödeme Alışkanlığı %30

Bireysel kredi taksitleri ve kredi kartı ekstrelerindeki asgari ödeme tutarlarının günü gününe ödenmesi Findeks kredi notunu yükselten en önemli etkendir denilebilir. Ödemelerin son ödeme tarihinden sonrasına sarkıtılması Findeks kredi notunu olumsuz etkilemektedir.

Mevcut Hesap ile Borç Durumu %25

İyi ve kötü neticelenmiş krediler, teminatlı veya teminatsız mevcut borç bakiyesi ile limitler dikkate alınarak hesaba dahil edilir.

Yeni Kredi Arayışı %20

Ödeme performansı hali hazırda belirli olmamakla beraber, alınan krediler, kişinin risklilik oranını artıran bir etkendir. Her şeye rağmen kredi notu etkilemede düşük bir etkendir.

Kredi Kullanım Yoğunluğu %15

Kredi kullanmış ve ödeme performansı olumlu olan kişilerin Findeks kredi notu, hiç kredi kullanmamış ya da az kullanan bir kişilere göre daha yüksek olabilmektedir.

Kredi Notunu Öğrenmek Hangi Faydaları Sağlar?

Kredi notunu öğrenmek, finansal talepleri olması durumunda bankaların kişiyi nasıl karşılayacağını ve talebi nasıl değerlendireceğini bilmesi açısından önemlidir. Ayrıca kişi kendi ödeme performansını da görebilir, bu sayede finansal durumu hakkında bilgi sahibi olur.

Kredi Notunu Öğrenmenin Sağlayacağı Faydalar?

– Finansal geçmişi görülüp, değerlendirme yapılabilir.

– Kredi notundaki aksamalar, daha net görülebilir. Düzeltme yöntemleri hakkında fikir sahibi olunulabilir.

– Aylık ne kadar ödeme yapılabileceği hakkında fikir edinilerek, bütçe ona göre ayarlanılabilir.

SMS İle Findeks Kredi Notu Öğrenme

TC Kimlik Numarası ve doğum tarihi aralarında boşluk bırakılarak 1122’ye SMS gönderilir. (Örnek: 1963250158 1982). İşlem ücreti tüm vergiler dahil 9 TL’dir. Servisi, son 5 yıl içinde kredi kartı, bireysel kredi ve kredili mevduat hesabı kullanan herkes kullanabilir. Hesabı yapılamayan özel durumların bilgisi sorgulama yapılırken müşteriye verilir.

Kişiler sadece kendi cep telefonlarını kullanarak kendi kredi notlarını sorgulayabilir; başkalarının kredi notları hakkında bilgi sahibi olamazlar.

15.08.2021 09:30