Findeks Renk Aralıkları

Findeks Renk Aralıkları. Bankalar ile kişilerin ilişkileri sonucunda bireylerin davranışlarına göre belirlenen kredi notları hem banklar için hem de bireyler için önem arz etmektedir. Kişilerin bankalar ile ilişkilerinde ki davranışları ile belirlenen kredi notları yeni ilişkilerde de belirleyici unsur sayılmaktadır. Ve artık bireyler bankalara herhangi bir başvuru yapmadan önce kredi notlarını sorgulayabilme imkânına sahiptir.

Kişilere sunulan bu hizmet hem Kredi Kayıt Bürosu internet sayfası üzerinden hem de FİNDEKS Kurumları internet sayfası üzerinden yapılabilmektedir. Kişiler kredi notlarını öğrenmek istediklerinde bu kurumların internet siteleri üzerinden üyelik oluşturarak kredi notlarını öğrenebilmektedirler. FİNDEKS üzerinden kredi notu sorgulama işlemlerinde kredi notları kişiler not aralıklarını yansıtan renklerle sunulmaktadır.

Bu renkler kişilerin kredi notları ile doğru orantılı olarak değişmekte ve her renk belirli puan aralıklarını temsil etmektedir. Ve kişilerin finansal hayatlarında bu sınıflandırılan renk aralıkları etkili olmaktadır. FİNDEKS renk aralıkları belirli puan aralıklarını derecelendirmede kullanılmaktadır. Ve her rengin puan tablolarında bir yansıması vardır. Bankalar müşteri ilişkilerine bu aralıklara göre yön vermektedirler.

Findeks Renk Aralıkları

Findeks Renk Aralıkları
Findeks Renk Aralıkları

FİNDEKS renk aralıkları hakkında bilgi vermek gerekirse; birer derecelendirme aracı olan renkler 5 farklı grup altında kredi notu aralıklarını ifade etmektedir. Derecelendirmede renk işareti olan seçeneklerin temsil ettikleri puan aralıkları ise şu şekildedir:

  • Açık yeşil ve yeşil renk seçenekleri; 1499 ile 1900 puan aralığını temsil etmektedir.
  • Kredi notu sorgulama işlemlerinde sarı renk seçeneği çıkmışsa kredi notunuz; 699 ile 1499 puan arasındadır.
  • Turuncu ve kırmızı renk seçenekleri en düşük kredi notlarını temsil etmektedir. Kredi notu sorgulama işlemlerinde bu seçeneklerle karşılaşan bireylerin kredi notları oldukça düşük seviyede demektir.

Kredi notları ilk seçenekteki aralıkta yer alan bireyler bankaların tercih ettikleri müşterileri yer almaktadır. Bankalar içinde önemli olan kredi notları bankaların müşteri ilişkilerinde etkili olan en önemli karar mekanizmalarını renk aralıkları oluşturur. Kişilerde kredi notu sorgulama işlemlerini yaparken kredi notlarından ziyade kredi notu renk aralılarına dikkat etmelidirler. Çünkü bankalarda kredi notlarından çok renk aralıklarına dikkat etmektedirler.

13.08.2021 09:30