Findeks Nedir?

Findeks Nedir? Son zamanlarda bankalardan kredi ve kredi kartı kullanmayan parmakla gösterilecek kadar az durumdadır. Kredi veya kredi kartı kullanmayan kişilerin yarısından fazlası ise kredini puanlarının düşük olmamasından dolayı kullanamamaktan yakınmaktadır.  Bankaların sunmuş olduğu kredi olanaklarından faydalanmak için daha önce alınan kredilerin ve kredi kartlarının ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bankalar, kredi veya kredi kartı alacak kişilerin ödemelerinin düzgün yapılıp yapılmadığına yani kişilerin kredi puanlarına bakarlar. Bunu yaparken de Merkez Bankasının verilerinden faydalanırlar. Açıkçası kişiler kredilerini veya kredi borçlarını ödemezler ise, kendilerini Kara Liste’de bulabilir ve icra takibine tabi tutulabilirler.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks Nedir
Findeks Nedir

Uzun yıllarca bankaların kredi veya kredi kartı verirken göz gezdirdikleri, müşterilerinin ödeme sicilini gösteren en önemli belge niteliğindedir. Findeks Kredi Notu, tüm zamanlarda kullandığınız tüm krediler ve kredi kartlarına yapmış olduğunuz ödemelerin kayıtlı olduğu verilerden oluşur. Kredi veya kredi kartlarınıza yapacağınız düzensiz ödemeler sonucunda kredi notunuz düşecek ve sonraki yıllarda bankalardan kullanmak isteyeceğiniz kredilerde sizler adına dezavantaj oluşturacaktır.

Kredi notunuzu öğrenmek için findeks internet sitesine kişisel bilgilerinizle girebilir ve 10 TL’nin altında bir ücretle sorgulayabilirsiniz. Kredi notunun öğrenilmesi demek, daha sonra ki yıllarda bankalar ile olan dostluğunuzun iyi tutulmasına yardımcı olacaktır. Eğer kredi notunuz düşüşe geçtiyse bankanız ile iletişime geçerek yapılandırma yoluna başvurabilir ve kredi notunuzun düşmemesini sağlayabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu En Düşük Kaç Olmalı?

İnsanlar tarafından en çok merak edilen soru, kredi notum en az kaç olmalı sorusudur. Findeks kredi notu 0 ile 1900 arasında bulunan puanlardan oluşur. Kuruluşların belirlenmiş olan net bir kredi notu ne yazık ki bulunmamaktadır. Yani bir kuruluş en düşük 1300 kredi puanı isterken başka bir kuruluş 1500 kredi puanı isteyebilir. Yapılacak en güzel yöntem ise kredi notunun her zaman 1900’e yakın tutmaktır. Bunun için ise aylık net gelirin, aylık ödemelere yansıtılması ve kullanılacak kredinin veya kredi kartının aylık net gelir ile bağdaşlaştırılması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki, kredi notu 0’a yaklaştıkça kişi Kara Liste’nin başlarına çıkabilir.

30.07.2021 09:30