Kredi Notu Yüksek Olanlar En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilir?

Kredi Notu Yüksek Olanlar En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilir? Artık neredeyse hepimiz kredi notunun ne demek olduğu hakkında bilgi sahibiyiz. Yine de kısaca henüz bilmeyenler için bahsetmek gerekirse kredi notu; kuruluşların ya da bireylerin finansal performanslarını ve ekonomik durumlarını ölçmek için kullanılan ve bankaların kredi verme aşamasında referans aldıkları oldukça önemli bir puanlama sistemidir.

Genel olarak kredi notu yüksek olan bireyler kredi ürünleri ya da kredi kartı gibi başvuruları ile ilgili olarak bankaya gittiklerinde oldukça olumlu karşılanmaktadırlar. Bunun nedeni hiç şüphesiz ki kredi notlarının yükselmesi aşamasında göstermiş oldukları yüksek ve düzenli ödeme performanslarıdır.

Kredi Notu Değerlendirmeleri

Kredi not değerlendirmeleri 0 ile başlayarak 1900’e kadar gidebilmektedir. Evraklarınız dahilinde hakkınızda inceleme yapılırken kredi notunuzun 1500 ve üzeride olması halinde durumunuz çok iyi olarak değerlendirilmektedir. Ancak tabi ki kredi notunuzun 1500 olması kesin olarak kredi çekebileceğiniz anlamına gelmemektedir. Kredi notu bankacılık sektöründe oldukça önemli bir kriter olsa da kesin sonuç vereceği gibi bir garanti yoktur.

Kredi Alabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Notu Yüksek Olanlar En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilir
Kredi Notu Yüksek Olanlar En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilir
  • 0 puan 700 puan arası işlem sürecinde çok kötü bir puan olarak değerlendirilir.
  • 700 puan 900 puanda kötü bir puan aralığıdır.
  • 900 puan 1500 puan arası bankacılık sektöründe orta seviye puan olarak değerlendirilir.
  • 1500 puan 1700 puan arası iyi seviye olarak kabul edilir.
  • 1700 puan ve 1900 puan arası ise oldukça iyi olarak değerlendirilmektedir.

Ancak daha önce de değindiğimiz gibi kredi puanınızın 1850 olması kesin olarak kredi alabileceğiniz anlamına gelmez. Daha önceki çalışmalarınızda ödemelerinizi düzgün yapmış olsanız da herkes için belirlenen bir kredi limiti vardır. Bu sebeple talep ettiğiniz ürün kredi kartı ya da kredi limitinizi aşıyorsa yasalar gereği daha fazla borçlanmanıza izin verilmez.

Kredi Notu Yüksek Olanlar En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilir?

Kredi notu 1500 ile 1900 puan arasında olan bireylere genel olarak maaşlarının 20 katına kadar kefilsiz olarak kredi verilebilmektedir. Hatta kamu işçisi ya da memur olmanız halinde ise bu rakam aylık maaşınızın yaklaşık olarak 30 katına kadar artabilmektedir.

06.12.2021 08:30