Ek Kart Nasıl Çıkartılır?

Ek Kart Nasıl Çıkartılır? Günlük hayatta en ihtiyaç duyulan ve nakitten daha değerli olarak görülen, taksit imkanları, türlü avantajlar ve esnek ödemeler ile hayatı kolaylaştıran kredi kartları milyonlar tarafından kullanılmaktadır. Bilinçli ve kontrollü kullanımı ile işlerinizi ve ödeme planlarınızı kontrol altına alan kredi kartlarının karanlık yüzü de elbette bulunmaktadır. Karanlık yüzünü görmemek için yapılacak tek şey, gelir skalasına göre ödemelerin ayarlanması ve kredi notunu düşürmemek için ödemelerin sarkıtılmamasına dikkat edilmemelidir.

Ek Kart Nasıl Çıkartılır?

Kredi kartlarının yanında ek kart çıkarma olanakları da bulunmaktadır. Ancak ek kartların limitleri, asıl kart sahibinin isteğine göre belirlenmektedir. Ek kartlar genel olarak asıl kart sahiplerinin eşlerine veya çocuklarına çıkartılır. Bankaların ek kart çıkartılmasında ki en büyük ve değişmez şartı, ek kart çıkartılacak şahısın 18 yaşından büyük olmasıdır. Ancak 16 yaş ile 18 yaş arasında ki bireylerin de aile rızasını alarak muvafakatname yolu ile ek karta sahip olabilmektedir.

Ek Kart Ödeme Şekli Nasıldır?

Ek Kart Nasıl Çıkartılır
Ek Kart Nasıl Çıkartılır

Ek kart ödemesi, asıl kredi kartları gibidir. Limitinin belli bir kotada olması sizleri asla şaşırtmasın. Asıl kartta ki avantajlara sahip olunabilir ve ödeme şeklini asıl karta yansıtabilir veya kullanan kişi bankamatik ve internetten otomatik ödeme talimatı vererek ödeyebilir. Ek karta sahip olmak için asıl kartı kullanan kişinin banka şubesinden özel işlemle karta başvuru yapabilir, internet bankacılığı üzerinden yapılacak olan işlem ya da telefon bankacılığı ile bankadan istem alabilir.

Ek Kart Kredi Notunu Düşürür Mü?

Her kredi kartının kredi notu ile doğrudan bağlantısı olduğu gibi ek kartların da kredi notunu düşürebileceğini veya yükseltebileceğini unutmayınız. Kredi notunun etkilenmemesi için düzenli ödeme yapılması kaçınılmazdır. Kredi notunun düşmemesini isteyen bir kişi, gelir düzeyini, aylık net gelirini kullandığı kredi kartına göre indekslemesi en doğru yaklaşım olacaktır. Kredi kartlarına yapılan düzenli ödemeler sonucunda kredi notu artacak ve kişinin bankalardan yararlanabileceği kredi olanağını devam ettirecektir. Kredi notunun düşmesi durumunda kişiler risk grubuna girecek ve bankalardan kullanabileceği kredi hakkında zor durumlar yaşayabilecektir. Son olarak kredi notunuzu öğrenmeniz ve kullanacağınız kredi kartlarının veya ek kartın limitini buna bağlı olarak ayarlamanız sizin yararınıza olacaktır.

23.07.2021 08:00