Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Dosya Masrafı Nedir?

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar. Bankaların sunmuş olduğu kredi ürünlerinden yararlanılması halinde bankalar müşterilerinden daha önceden belirlediği oranlarda dosya masrafı almaktadır. Dosya masrafı kredi kullanılırken alınan oldukça önemli bir masraf kalemidir. Söz konusu dosya masrafı konuş kredilerinde 500.-TL’den 2.000.-TL’ye kadar farklılık göstererek sabit olarak belirlenebilirken bazı durumlarda kredi tutarı üzerinden uygulanan belirli oranlar ile de alınabilmektedir. Örneğin %1 dosya masrafı ile alacağınız 150.000.-TL konut kredisi için sizden 1.500.-TL dosya masrafı alınır. Bankaların dosya masrafsız olarak hazırladıkları kredi ürünleri de mevcuttur. Ancak genel olarak bu ürünlerde karlılığın korunması amacı güdüldüğünden dolayı faiz oranları dosya masraflı kredili ürüne göre daha yüksek olabilir.

İhtiyaç kredisi ürünlerinde konut kredilerine oranla daha düşük tutarlarda çıkan dosya masrafları genele bakıldığında söz konusu kredinin total maliyetini oldukça önemli bir şekilde etkileyebilmektedir.

Ancak, kredi kullanmak isteyen birçok kişi ilk alternatif olarak dosya masrafsız kredi kullanmaya yönelir ve bu nedenle de dosya masrafsız kredi veren bankalar arasında araştırma yapmaya başlar.

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar
Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Sektörde hizmet vermekte olan hemen her bankanın kendi içerisinden düzenlemiş olduğu dosya masrafsız kredi ürünleri bulunmaktadır. Bankalar kredi ürünlerini hazırlarken iki ana seçeneğe yönlenmektedir. Bunlar dosya masrafsız ve dosya masraflı kredi ürünleridir. Burada tüketicilerin dikkat etmesi gereken nokta her iki kredi ürününün faiz oranlarıdır. Çünkü bankaların birçoğu dosya masrafsız olarak hazırladıkları kredi ürünlerinde dosya masraflı ürünlerine oran ile faiz oranını birkaç puan yüksek tutabilmektedir. Bunun ana amacı kredi kullandırılırken alınmayan dosya masrafının kredi toplam tutarına eklenerek taksit taksit tüketiciden alınmasının hedeflenmesidir. Bu sebeple her iki ürünü genel olarak değerlendirmeli ve uygulanan faiz oranlarına oldukça dikkat edilmelidir.

Dosya masrafsız kredi veren bankaların başında HSBC, Yapı Kredi Bankası, Finansbank, Denizbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, Akbank ve Ziraat Bankası gelmektedir. Bu sebep ile kredi kullanmaya karar verdiyseniz tüm bu bankaların kredili ürünlerini titizlik ile inceleyerek sizler için en uygun ürünü sunan bankaya başvuruda bulunabilirsiniz. Unutulmaması gereken noktalardan biri de konut ve araç kredilerinde tüketicilerden mecburi bir takım masrafların alındığıdır. Bu sebeple dosya masrafsız kredi seçenekleri genel itibari ile ihtiyaç kredilerinde olmaktadır.

27.10.2021 08:30