ATM'den Eft Nasıl Yapılır?

ATM'den Eft Nasıl Yapılır? EFT işlemi bankaların size sunduğu tüm bankacılık kanallarından yapılabilen bir işlemdir.Eğer bankada hesabınız varsa internet bankacılığı yada telefon bankacılığı sizin için daha kolay olacaktır.Ancak EFT’yi yapacağınız bankada hesabınız bulunmuyor yada hesabınızda para bulunmuyor olabilir.Tüm bunlardan farklı olarak erişebildiğiniz tek banka şubesi olabilir.

Böyle bir durumda sizin için en pratik ve en hızlı işlem bankamatik üzerinde yapacağınız EFT’dir. Bankamatik üzerinden EFT yaparken şubede olduğu gibi sıra beklemeniz gerekmez.Bankada hesabınız bulunmasa bile kartsız işlem menüsünden EFT işleminizi sağlayabilirsiniz.

Bankamatik üzerinden EFT yapacaksanız öncelikle hesabınızın olup olmadığına göre bir tercih yapmanız gerekir.Eğer hesabınız varsa kartınızla bankamatiğe giriş sağlamanız gerekecektir.Hesabınızda paranız var ama kartınız yoksa kartsız işlem menüsü üzerinden bazı bilgilerle hesabınıza erişim sağlamanız gerekir.Yinede en güvenli yol kartınız ile işlem yapmak olacaktır.

ATM'den Eft Nasıl Yapılır?

ATM'den Eft Nasıl Yapılır
ATM'den Eft Nasıl Yapılır

Kartınızın olduğunu varsayarsak sadece size özel şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra bankamatik menüsünden para transferleri adımını seçmeniz gerekecektir.Bu menüde bulunan EFT işlemleri botonundan yönleneceğiniz transfer adımlarında sizden EFT yapacağınız karşı hesaba ait bilgileri girmeniz istenilir. Bu bilgiler IBAN ve isim soy isim bilgileridir.Eğer bu iki bilgi birbiri ile eşleşmezse EFT alıcı hesaba geçmeyecektir.

Eğer çalıştığınız bankanın ATM’si IBAN bilgisini girdiğiniz ad soyad bilgisini otomatik çıkartıyorsa bu ismin alıcı isminizinle eşleşip eşleşmediğini mutlaka kontrol edin.İsim size yıldızlı olarak görünecektir ancak ad ve soyadın ilk harf bilgileri açık olacağından alıcı isminiz ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin.Eğer tereddütünüz varsa ve ismi size sistem otomatik olarak getirdiyse işlemi onaylamamanız sizin için daha uygun olacaktır.EFT’yi hesabınızdan çıkartıyorsanız ve isim soyisim bilgisini siz girdiyseniz herhangi bir eşleşmeme durumunda ödeme hesabınıza geri dönecektir.

EFT yapacağınız bankada hesabınız ve kartınız yoksa kartsız işlem menüsünden işlem yapmanız gerekir.Kartsız işlem menüsüne giriş yaptığınızdan para transferleri adımından işleminizi başlatabilirsiz.Kartsız işlem menüsünde de kartlı yapacağınız işlemde olduğu gibi sizden IBAN ve alıcı ad soyad bilgileri istenilir.Bu bilgileri doğru girdiyseniz EFT işleminiz  değerlendirmeye alınır.Eğer alıcı ismi IBAN’ı girdiğinizde otomatik çıktıysa gene doğrulamayı kontrol etmeniz uygun olacaktır.Emin değilseniz ödemenizi şube aracılığı ile göndermeyi tercih etmelisiniz.

10.12.2021 08:30